26 Април, 2019
0.0199

Искршени џамии во Бирмингем

Објавено во: Свет 21 Март, 2019

Четири џамии во Бирмингем ноќеска се искршени со чекани.

Одделот за борба против тероризмот ги испитува инцидентите, но засега нема никаква идеја за мотивот, пренесува РТ.

Првичниот напад е пријавен во џамија на „Бирчфилд роуд“ во 2:32 часот изутрината и, како што соопшти полицијата, а имало и дополнителни пријави дека еден човек крши прозорци во друга џамија на „Слејд роуд“ околу 3:14 часот.

Полицијата патролирала низ улиците на целиот град за да спречи понатамошно уништување, а патролните полицајци откриле оштетувања и на други џамии на улиците Витон и Астон Бродвеј.

Форензичките тимови ги испитуваат местата на инцидентите, а полицијата собира видеоснимки од CCTV во обид да ги пронајде сторителите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

(ВИДЕО) Неверојатно суштество снимено во длабочините на Индискиот Океан

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Единствените безбедни места во случај на нуклеарна војна

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Официјално: Бројот на загинати во нападите на Шри Ланка е 253, а не 359 лица

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Ким го напуштил Владивосток четири часа порано

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

Опозицијата во Франција не ги одобрува реформите на Макрон

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

(ВИДЕО) Што им подготвија готвачите на Путин и Ким: Севернокорејците со посебни барања

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

Десет градови во САД кадешто новиот дом е поефтин од нов автомобил

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

СЗО: Деца под една година да не седат пред телевизор

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка

(ВИДЕО) Браќа милионери дел од терористите на Шри Ланка