22 Мај, 2018
0.2826
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

ИСКУСНИОТ ИНВЕСТИТОР РОЏЕРС: Биткоинот изгледа и мириса на - најлошото!

Објавено во: Економија 12 Февруари, 2018

Драматична продажба на берзата која се случи оваа недела предизвика загриженост на пазарот на мечките (пад од 20 отсто се нарекува „пазар на мечки“).

Според зборовите на легендарниот инвеститор Џим Роџерс, следниот пад ќе биде покатастрофален од било кој досега.

„Тоа ќе биде нешто најлошо во животот“, рекол.

Овој инвеститор предупредува дека тоа може да се случи бидејќи се повеќе се акумулира долгот во светската економија, кој се „ѕида“ уште од финансиската криза, посебно во САД.

„Сите должат, и секој ден се повеќе“, рекол тој.

Според неговите зборови, кинескиот пазар може да расте во наредните недели, но тоа ќе се види, додава кога ФЕД ќе ги подгине каматните стапки во март, како што се очекува. Роџерс бил сведок веќе на неколку „пазари на мечки“ , вкучувајќи го и оној пад од 1987 (пад од 36 отсто), потоа пукањето на балонот 2000-2002 (пад од 38 отсто) и Големата рецесија (2007/2009г. - 54 отсто). Роџерс уште во ноември кажа дека не му се допаѓа состојбата на акциите во САД, бидејќи на пример, Јапонија, Кина и Русија понудиле подобри инвестициони политики.

Роџерс исто така ги предупредил инвеститорите да стојат подалеку од биткоинот бидејќи „изгледа и мириса на сите меури кои ги видов претходно“.

Можеби ќе ве интересира

Една држава ќе ја напушти еврозоната?

Една држава ќе ја напушти еврозоната?

Кроација осигурување со раст на добивката и на пазарното учество: Нудат полиси он-лајн

Кроација осигурување со раст на добивката и на пазарното учество: Нудат полиси он-лајн

Тевдовски: Растот на просечната плата се должи на зголемената минимална плата

Тевдовски: Растот на просечната плата се должи на зголемената минимална плата

ЕЛЕМ побара поевтинување на струјата

ЕЛЕМ побара поевтинување на струјата

ЕВН можеби нема да биде Универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата

ЕВН можеби нема да биде Универзален снабдувач со електрична енергија за домаќинствата

Во 2018-та бесплатно ќе може да се полнат е-автомобилите во Македонија

Во 2018-та бесплатно ќе може да се полнат е-автомобилите во Македонија

Катлановска бања повторно проработи

Катлановска бања повторно проработи

(ГАЛЕРИЈА) СО СИЛНА ПРЕГРАТКА: Богов ја предаде гувернерската фотелја

(ГАЛЕРИЈА) СО СИЛНА ПРЕГРАТКА: Богов ја предаде гувернерската фотелја

Шапуриќ се сретна со европските и регионалните инженери

Шапуриќ се сретна со европските и регионалните инженери