23 Април, 2019
0.0210

Исламист избоде чувари во затвор

Објавено во: Свет 05 Март, 2019

Полицијата во Франција опколи затвор поради напад на радикализиран затвореник.

Во затвор во францускиот град Аленсон се случува вистинска драма.

Со керамичко сечило еден од радикалните исламисти, кои се затворени во овој затвор, нападнал двајца чувари со повикот ,,Алах акбар”. По нападот, тој се забарикадирал во ќелијата, заедно со уште еден исламист.

Специјалците упаднаа денеска попладне во затворот Конде сур Сартр каде 27-годишен радикализиран затвореник повреди тешко двајца чувари со керамички нож, јави дописникот на МИА од Франција.

Регионални полициски тимови за интервенции и РАИД елитни одреди на националната полиција пристигнале попладнево во затворот каде напаѓачот и негова пријателка се забарикадирани од утрото во делот за посети.

Постои сомнеж дека ножот во затворот го внела сопругата.

Министерката за правда, Никол Белубе исто така, побара инспекција на затворот Конде-сур-Сартр во Орн. За министерката, „нападот има терористички карактер”. 

Можеби ќе ве интересира

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

Ќе се намали ли производството на нафта: Колку резерви има од „црното злато“

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

ЗОШТО НЕ Е СПРЕЧЕН НАПАДОТ: 10 дена пред Велигден властите во Шри Ланка знаеле дека се планира масакр

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ФОТО) Која е новата прва дама на Украина?

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

(ВИДЕО+ФОТО) Фудбалерите на ПСЖ со поддршка за Нотр Дам

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ВИДЕО) Силен земјотрес однесе пет жртви на Филипините

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

(ФОТО) Семејна трагедија: Најбогатиот Данец ги загуби трите деца во Шри Ланка

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи

Бомбашки напади: „Крвавиот“ Велигден во Шри Ланка однесе 290 животи