22 Август, 2019
0.0201

Исламисти нападнаа нафтено поле во Либија

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

Исламисти нападнаа работници во нафтено поле во Либија.

Одговорноста за убиствата и киднапирањата ја презедоа Исламска држава. 

Двајца чувари и еден војник се убиени, а четири луѓе се киднапирани во нападот на нафтеното поле Зела во Либија. 

Ова нафтено поле се наоѓа на 760 км од Триполи. 

Националната нафтена компанија на Либија соопшти дека е можно за 95% да падне производството на нафта во земјата, поради нестабилноста во земјата. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Награда од милион евра, ова го нуди германски град за една банална работа

(ВИДЕО) Награда од милион евра, ова го нуди германски град за една банална работа

(ВИДЕО) Со необичен потег Индонежанец ќе ги спасува шумите

(ВИДЕО) Со необичен потег Индонежанец ќе ги спасува шумите

Бразил не може да се справи со пожарите?

Бразил не може да се справи со пожарите?

Макрон: Барањето на Борис Џонсон за Брегзит не е остварлива опција

Макрон: Барањето на Борис Џонсон за Брегзит не е остварлива опција

Кои европски народи најмногу патуваат и каде?

Кои европски народи најмногу патуваат и каде?

(ВИДЕО) ДЕНОТ СТАНА НОЌ: Шумите се претворија во пепел

(ВИДЕО) ДЕНОТ СТАНА НОЌ: Шумите се претворија во пепел

ГЕРМАНИЈА ДЕМОГРАФСКИ СЕ МЕНУВА: Утврдено е колкав процент од жителите се со мигрантски корени

ГЕРМАНИЈА ДЕМОГРАФСКИ СЕ МЕНУВА: Утврдено е колкав процент од жителите се со мигрантски корени

(ФОТО) Горат „БЕЛИТЕ ДРОБОВИ“ на планетата земја: Рекорден број на пожари во Амазон

(ФОТО) Горат „БЕЛИТЕ ДРОБОВИ“ на планетата земја: Рекорден број на пожари во Амазон

Трамп ја одложи средбата со данската премиерка: Која е причината

Трамп ја одложи средбата со данската премиерка: Која е причината