20 Октомври, 2019
0.0168

„Испливаа“ нови тајни снимки за Еди Рама, тој возвраќа со тужба за еден германец

Објавено во: Балкан 19 Јуни, 2019

Германски „Билд“ објави нови снимки од прислушувани разговори на кои се слуша како функционери на владеачката албанска партија, Социјалистичката партија, се договараат за закани, купување и манипулација со гласови во пограничниот град Пешкопеј.

Во прислушуваните разговори се слушаат гласови на актуелниот албански премиер Еди Рама, поранешниот министер за економија Дамјан Ѓијнури, директорката на албанското министерство за внатрешни работи Арбен Кеши и други функционери од таа партија, пишуваат медиуми од регионот.

-Прислушуваните разговори потекнуваат од „досие 184“ кое три години стоело во фиоките на албанското обвинителство-пишува новинарот Питер Тиде.

На една од 16 објавени снимки премиерот Рама во телефонскиот разговор со Кеши на денот на изборите прашува дали се реализирани поставените цели на што соговорникот одговара потврдно.

Албанскиот премиер по тој повод најави тужба против германскиот новинар Питер Тиде.

Рама на Твитер напиша дека одлучил ова прашање да го покрене на суд во Германија, бидејќи таму правдата „не си игра со тајните на една истрага, достоинство на граѓаните и почит кон државата“.

Можеби ќе ве интересира

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

ЦАКАЈ: Дискусијата за предвремени избори во Северна Македонија е од многу порано

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

Формирана е Регионална унија на театри во Белград

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

НОВИ МОМЕНТИ ВО ОДНОСИТЕ НА АЛБАНИЈА И КОСОВО: Рама ќе се сретне со Курти

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

ОТКАКО МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА НЕ ДОБИЈА ДАТУМ: Разочарување во две земји од регионот

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

Ципрас го осуди фактот дека Македонија не доби датум за преговори со ЕУ

МИЦОТАКИС ЗА ДАТУМОТ: Три земји не се согласија

МИЦОТАКИС ЗА ДАТУМОТ: Три земји не се согласија

ПРОГНОЗА: Еве каква зима го очекува Балканот

ПРОГНОЗА: Еве каква зима го очекува Балканот

Рама од Брисел: Утре да исчезне ЕУ, ние ќе продолжиме со реформите

Рама од Брисел: Утре да исчезне ЕУ, ние ќе продолжиме со реформите

Вучиќ не верува дека Макрон ќе го промени својот став

Вучиќ не верува дека Макрон ќе го промени својот став