22 Октомври, 2019
0.0164

Исповед на возачот чиј автобус се запали во Грција: Најстрашно беше во задниот дел

Објавено во: Балкан 12 Август, 2019

Дробови полни чад, лице црвено од пламен, заматен вид од содржината на противпожарниот апарат кој му прснал во очи. Така изгледал Зоран Марјановиќ кој бил зад воланот на запалениот автобус со српски туристи во Грција.

Штом го прегазил душекот на автопат се појавиле искри, а неколку секунди потоа пламенот веќе беснеел помеѓу седиштата на кои биле заспиените патници.

Во мракот и чад, со вресок на луѓе и во само неколку секунди Зоран организирал евакуација и тргнал да го гаси пламенот.

-Неколку работи морав да направам и тоа во исто време, и тоа одеше само од себе, не знам како. Почна паниката, застанав и истрчав. Веќе го видов чадот и се појави пламенот. Се врати автобусот, ја деблокирав вратата додека уште работеше електрониката и им реков на патниците да излезат а потоа го земав апаратот за гаснење пожар-раскажува возачот за српските медиуми.

Тој вели дека најстрашно било во задниот дел на автобусот. Патниците веднаш можеле да го видат чадот, а просторот го исполнил чад. Имаше и мала паника, луѓето врескаа, но евакуацијата за среќа, брзо заврши.

Возачот раскажува дека луѓето добро се снашле и за брзо се организирале, не паѓале не се сплеткувале, и се оддалечиле од автобусот нешто да не експлодира.

Се сеќава и дека 15-20минути се борел со пожарот во автобусот додека дошле пожарникарите. За автобусот немало спас, а од багажот е спасено по нешто.

Душекот не можел да се избегне

Како што вели Зоран, најпрво видел некои шарени работи расфрлани по патот, кои изгледале како да испаднале од нечиј камион. Набрзо, забележал некаква испакнатина на патот. Тоа бил сивкаст, едвај воочлив душек и се што можел во тој миг е да помине преку него.

-Од левата страна на патот ме претекнуваше автомобил. Не можев нагло да закочам, бидејќи тогаш сигурно би имало повредени. И да преминев во лентата за запирање, повторно ќе го допрев душекот. И се би било добро да немал жица во себе која се закачи за моторот на задниот дел на автобусот-објаснува Зоран.

Патниците кои требало да се вратат во Белград од Грција чекале два часа но на крај се завршило добро.


Фото: Facebook/Gordana Đurić


Можеби ќе ве интересира

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил