15 Јули, 2020
0.0418

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Објавено во: Свет 31 Мај, 2020

Историски настан кој го проследи целиот свет - НАСА вчера во 15.22 часот по американско време ја лансираше во вселената ракетата „Фалкон 9“. Во неа беа и двајца астронаути на НАСА. Странува збор за ракета на компанијата SpaceX на Елон Маск која има екипаж прв пат по 2011 година.

По 13 минути од лансирањето капсулата се одвои па ракетата самостојно лета до Меѓународната вселенска станица. Се очекува патувањето да трае 19 часа.

Пилотирањето со капсулата ќе го прават двајцата астронаути кои се наоѓаат во неа, Боб Бенкен (49) и Даг Харли (53), кои ќе поминат неколку недели на Меѓународната вселенска станица и ќе му помагаат на екипажот кој веќе се наоѓаат во вселенската лабораторија.

Првично настанот беше предвиден за средата но беше одложен поради лоши временски услови од Флорида. Можеби ќе ве интересира

Престолнината на Венецуела оди во карантин

Престолнината на Венецуела оди во карантин

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Бебе се заразило преку крвта на мајката во плацентата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

Полицајка убила маж по кавга за неносење маска

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

НЕВРЕМЕ ОТКОРНА НАД 50 ДРВЈА: Москва е во мрак

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака