22 Март, 2019
0.2445
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Грција, НАТО и ЕУ го поздравија Заев за промената на името на Македонија

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го поздрави својот македонски колега, Зоран Заев по историското гласање на пратениците во Скопје државата да биде преименувана во Република Северна Македонија.

„Премиерот му честиташе на г. Заев за успешно завршување на процесот за измена на уставот на поранешната југословенска Република Македонија“, соопшти прес-службата на Ципрас.

Грција го блокираше процесот на пристапување на Македонија во ЕУ и НАТО за користење на ова име, кое според Атина создава можност Скопје да има територијални претензии кон грчката провинција со исто име.

Одлуката на македонскиот парламент за промена на името беше поздравена и од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и европскиот комесар за проширување Јоханес Хан.

„НАТО силно го поддржува целосно спроведување на договорот (со Грција за промена на името). Тоа е важен придонес за стабилноста и просперитетот на регионот“, напиша Столтенберг на Твитер.

„Најискрени честитки на политичарите и граѓаните на идната Северна Македонија за парламентарните гласови за промени во Уставот. Се надевам дека ова историско решение ќе предизвика позитивна динамика за помирување во целиот регион на Западен Балкан“, изјави Хан.

Одлуката беше прифатено со 81 од 120 гласа. Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, која беше против договорот со Грција, го бојкотираше гласањето и побара предвремени избори.

Можеби ќе ве интересира

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

Се трага по маж кој го однеле водите на Вардар

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Рускоска: Зијадин Села го има спасено еден од демонстрантите

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Андов: Човекот не успеа да го спречи атентатот, а потоа го снема

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Стојан Андов тврди дека Фрчкоски не ја прочитал книгата која судот ја забрани

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Протест за Алими: Не може да биде осуден, а Муковски, Василевски и Арнаудов ослободени

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Ганка Цветанова за синот на Силјановска: Самоумислената „елита” се потсмева и ги омаловажува оние кои решиле да бидат свои

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани

Владата размислува да пријави Реисот на ИВЗ по упатените закани