17 Јуни, 2019
0.0250

ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Грција, НАТО и ЕУ го поздравија Заев за промената на името на Македонија

Објавено во: Македонија 12 Јануари, 2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го поздрави својот македонски колега, Зоран Заев по историското гласање на пратениците во Скопје државата да биде преименувана во Република Северна Македонија.

„Премиерот му честиташе на г. Заев за успешно завршување на процесот за измена на уставот на поранешната југословенска Република Македонија“, соопшти прес-службата на Ципрас.

Грција го блокираше процесот на пристапување на Македонија во ЕУ и НАТО за користење на ова име, кое според Атина создава можност Скопје да има територијални претензии кон грчката провинција со исто име.

Одлуката на македонскиот парламент за промена на името беше поздравена и од генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и европскиот комесар за проширување Јоханес Хан.

„НАТО силно го поддржува целосно спроведување на договорот (со Грција за промена на името). Тоа е важен придонес за стабилноста и просперитетот на регионот“, напиша Столтенберг на Твитер.

„Најискрени честитки на политичарите и граѓаните на идната Северна Македонија за парламентарните гласови за промени во Уставот. Се надевам дека ова историско решение ќе предизвика позитивна динамика за помирување во целиот регион на Западен Балкан“, изјави Хан.

Одлуката беше прифатено со 81 од 120 гласа. Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, која беше против договорот со Грција, го бојкотираше гласањето и побара предвремени избори.

Можеби ќе ве интересира

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Колку директори ќе бидат „сметени“?

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Арсовски: Неспособноста доведе да нема суштински реформи во државата

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

Мицкоски на 29 годишницата на партијата: СДСМ паѓа, а ВМРО-ДПМНЕ со народот победува

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Промени во СДСМ, невреме зафати делови од Македонија

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

Татјана Стојановска Иванова, Рената Дескоска, Драган Тевдовски - кој уште влезе во Извршниот одбор на СДСМ?

За функционерите ќе има месечен календар

За функционерите ќе има месечен календар

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

(ФОТО) Долга колона автомобили стои на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

„КУМОВИТЕ“ НЕОРГАНИЗИРАНИ: Километарски колони од возила на грчката граница

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата

Заeв: Ќе има реконструкција на Владата