19 Јуни, 2019
0.0179

ИСТРАГА: Ќе ги бараат луѓето кои им се закануваат на грчките пратеници за да не гласаат

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2019

Закани има до грчките пратеници поради Договорот од Преспа, поради што е покрената истрага.

Обвинител од грчкиот Врховен суд наложи започнување на истрага поради закани кон пратениците од десничарската партија „Независни Грци“. Со пораки се повикуваат да не гласаат за договорот.

Претходно два грчки сајтови објавија дека пратениците добиле заканувачки текстуални пораки во кои од нив се бара да гласаат против договорот за промена на името, пренесе „Ројтерс“, повикувајќи се на неименувани судски извори.

И во текот на преговорите за поранешниот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас имаше закани по живот, и нему му беа испратени куршуми. 

Можеби ќе ве интересира

„Испливаа“ нови тајни снимки за Еди Рама, тој возвраќа со тужба за еден германец

„Испливаа“ нови тајни снимки за Еди Рама, тој возвраќа со тужба за еден германец

За Ана Брнабиќ регионот сега е полош за разлика од пред неколку години

За Ана Брнабиќ регионот сега е полош за разлика од пред неколку години

Грција бара од Европа да ја вразуми Турција

Грција бара од Европа да ја вразуми Турција

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Еди Рама со патики и костум се појави во Лондон

Рот од Луксембург: Мораме да му дадеме време на Бундестагот до октомври за Северна Македонија

Рот од Луксембург: Мораме да му дадеме време на Бундестагот до октомври за Северна Македонија

Внимавајте ако патувате за Грција: Западно Нилска треска ве „демне“

Внимавајте ако патувате за Грција: Западно Нилска треска ве „демне“

Повеќе од 16.000 молњи над Загреб за два часа

Повеќе од 16.000 молњи над Загреб за два часа

(ФОТО) Невреме ја зафати и Србија

(ФОТО) Невреме ја зафати и Србија

ВНИМАВАЈТЕ: Oтровна риба каснала Србинка во Грција

ВНИМАВАЈТЕ: Oтровна риба каснала Србинка во Грција