22 Ноември, 2019
0.0264

ИСТРАЖУВАЊЕ: Познато кои балкански метрополи се поскапи за живот од Скопје

Објавено во: Економија 17 Октомври, 2019

Скопје e меѓу најевтините градови во светот, a најскап град и годинава е Хонг Конг.

Македонскиот главен град се најде на 201 место во светот на листата на „Мерсер“ за 2019 година направаена според трошоците на живот. Главниот град на земјава падна од 197 позиција на која беше лани и е во десетте најевтини градови во светот.

Скопје има најниски трошоци на живот и во регионот. Поскапи градови за живеење од него се: Сараево (194), Белград (181), Софија (177),Тирана (166),Загреб (143), Љубљана (142), Атина (128),

Прв на листата втора година по ред е Хонг Конг, зад кој се најдоа и Токио (2), Сингапур (3) и Сеул (4).

Во првите десет се најде и најскапиот град во Европа, Цирих (5), како и Шангај (6), Ашгабат (7), Пекинг (8), Њујорк (9) и Шенџен (10).

Најевтини градови во светот се: Тунис (209), Ташкент (208) и Карачи (207).

Со истражувањето беа опфатени повеќе од 500 градови низ целиот свет.

Можеби ќе ве интересира

Сами ќе бираме од каде да купиме најевтина струја - преку алатката Switch.mk

Сами ќе бираме од каде да купиме најевтина струја - преку алатката Switch.mk

Колку К-15 треба да земете до крај на годинава

Колку К-15 треба да земете до крај на годинава

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

Кој заработува од сириската нафта?

Кој заработува од сириската нафта?

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“