21 Октомври, 2019
0.0186

Италијанец ја потсети Грета како живеат српските деца на Косово

Објавено во: Свет 28 Септември, 2019

Хуманитарецот од Италија, Стефано Павези на Фејсбук објави фотографии од српски деца на Косово со порака до 16-годишната шведска активистка Грета Тунберг.

Тој е и член на Лигата за север во Милано, и вели дека Грета има среќа, затоа што кога таа плаче, светските моќници ја слушаат, додека на овие деца им е одземено детството.

„Драга Грета, ти си благословена да можеш да плачеш и да те слушнат светските моќници и да те пречекаат на големите собири. Благословена си да можеш да патуваш и да преминеш илјада мориња. Благословена си да можеш да плачеш и да кажеш 'ми ги украдовте соништата и детството со вашите празни зборови'. И благословени се оние на кои си им потребна за да веруваат во нешто, за да се почувствуваат како глобални активисти“, напиша Павези.

Меѓутоа, како што вели тој, „во овој момент децата од едно основно училиште во српската енклава на Косово живеат во трошни куќи, опкружени со омразата на оние што сакаат да ги истребат од таа територија, а сепак се смеат најсреќно на свет кога на подарок ќе добијат тетратка што чини половина долар“.

„Бидејќи додека ти, драга Грета, патуваш низ светот, твоите српски врсници на Косово не можат да излезат од својата енклава. А сигурно е дека немаат време да зборуваат во ООН за климатските промени, затоа што треба да работат напорно за да дојдат до храна и нешто да каснат пред да легнат да спијат, затоа што водечките земји-членки на ООН во 1999 година ги бомбардираа нивните домови и им ги убија родителите“, заклучува Павези. 

Овој човек веќе неколку години го посетува Косово како дел од хуманитарната акција за да им помогне на тамошните Срби.

16-годишното девојче од Шведска стана симбол на протестите за заштита на планетата.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија