06 Февруари, 2023
0.0228

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Селото Пердасдефогу на Сардинија има многу стогодишници. Тие откриваат во што е тајната на долговечноста.  Ова населено место е лидер во светот по бројот на жители кои имаат 100 години. 

Еден од плоштадите се вика Пјаца Лонгевита, Плоштад долговечност. Сега во селото има девет стогодишници од 1.780 жители и тоа е признато како рекорд во Гинисовата книга. Најмладата стогодишна жена е Анунчиата Стори, која го прослави својот трицифрен роденден во август. Таа вели дека е „здрава како риба“. Живата и весела, Анунчиата готви минестроне со домашно тесто од Сардинија. Антонио Брунду потврдува дека земјоделството отсекогаш било главната работа  на населението. Објаснува дека луѓето дишеле чист воздух. Салваторе Мура, историчар и општински советник вели дека неколку фактори можат да ја објаснат долговечноста. Една од нив е генетиката. Тие јадат храна која се одгледува „на растојание од нула метри“, односно во нивните градини. Вели дека до последниот ден тие се опкружени со членови на семејството. И тоа ги прави физички и психички здрави. Селото на сите заедно го слави стотиот роденден.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

(ВИДЕО) ПАЃААТ ЗГРАДИ ПРИ ТВ ПРЕНОС ВО ЖИВО: Повеќе 1.200 загинати, најмногу во Турција и во Сирија

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови