14 Октомври, 2019
0.0153

Итна евакуација на 42.000 луѓе: Во Полска пронајдена бомба од 5,5 тони од Втората светска војна

Објавено во: Свет 22 Септември, 2019

Властите во северозападниот дел на Полска планираат да евакуираат околу 42.000 луѓе, откако беше пронајдена масивна сеизмичка бомба од Втората светска војна во близина на пристаништето Шчечин.
„Толбој“ (високо момче) е бомба тешка 5,5 тони и шест метри долга, бомба од овој вид е пронајдена при работа на водоводна линија што води кон Шчечин.

Бомбата, која имаше уништувачка моќност во обем од 10 километри, е најголемата бомба на Втората светска војна пронајдена во Полска, пренесува АП.
Британските сили користеле бомби „толбој“ од јуни 1944 година за да уништат исклучително моќни структури.

Областа околу Шчечин тогаш беше контролирана од Вермахт и беше силно бомбардирана, додаде американската агенција.

Можеби ќе ве интересира

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Ќе дојдеш ли на Мастер Муабет?

Ќе дојдеш ли на Мастер Муабет?

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

Над 15 цивили убиени: Турската војска напаѓа во Сирија

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја

МИЛИОНЕРИ НА СВЕЌА: Два милиони граѓани од најбогатиот регион ќе бидат 7 дена без струја