23 Март, 2018
0.0724

Иванов би удрил вето на законот за јазици

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2017

Претседателот Иванов би можел да го искористи своето право на вето за законот за јазици кој се уште е во собраниска процедура односно, помина во првата фаза на читање, а сега ќе се чека мислење од Венецијанската комисија, а потоа ќе се разгледуваат и предложените амандмани од пратениците со што се очекува дебатата да продолжи да трае пред да се формира конечното предлог законско решение.

Иванов при средбата со албанскиот претседател Илир Мета посочи дека ја следи целата дебата околу законот за употреба на јазиците и истакна дека ќе стави потпис единствено доколку истиот е во согласност со Уставот на Република Македонија. Претседателот има дискреционо право на употреба на инструментот вето и нема поголеми причини да објаснува пред пратеници зошто ја донел таквата одлука. 

Конечната одлука претседателот Иванов ќе ја донесе откако ќе биде готово законското решение за употреба на јазиците и изгласано со мнозинство пратеници. Доколку тој активира вето потоа законот се враќа во собраниска процедура и за повторно да се донесе потребно е двотретинско мнозинство. Засега најголеми противници на законот се ВМРО-ДПМНЕ кои обвинуваат дека со законот Македонија ќе стане држава со втор службен албански јазик и двојазичност на целата територија.

Да потсетиме дека последен пат вето во Македонија од еден претседател е искористено од страна на Бранко Црвенковски кој стави вето на предлог законот за надворешни работи бидејќи сметаше дека промените се противуставни и ги нарушуваат неговите ингеренции. Опозицијата едно време од него бараше да стави вето и на предлогот за изучување на веронаука но, тоа го стори Уставниот суд со оценка дека се нарушува секуларноста.

Можеби ќе ве интересира

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Алармантен водостојот на Охридското езеро

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Едно лице загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Плачковица-Штип

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Протест пред МНР- Што му порачаа на Коѕијас?

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

Во најкусиот месец за задоволување на основните потреби на четиричлено семејство биле потребни 32.383 денари

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

ИВАНОВ ДЕЦИДЕН, не го потпишува указот за Законот за јазици, што е следно?

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

За дел од Грците историското слетување на Коѕијас било ладно пречекано

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

„Часот на планетата Земја“ ќе биде одбележан и во Македонија

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

Коѕијас ќе оствари средби со македонскиот државен врв

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Заев предлага промена на нашето име?