15 Ноември, 2019
0.0173

Ивица Дачиќ за малку избегнал терористички напад

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2019

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за малку ќе станел жртва на терористичкиот напад во Сомалија.

„Ние на тоа се навикнавме, нас нѐ бомбардираа“– рекол тогаш Дачиќ, а пренел Танјуг.

Дачиќ зборувал со Танјуг од Атина, каде неговиот авион принудно слетал поради дефект.

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, Дачиќ се наоѓал во претседателската палата, каде разговарал со претседателот на таа земја.

Како што изјави Дачиќ, а пренесе „Танјуг“ се слушнала силна експлозија, а во меѓувреме му било кажано дека во нападот има повеќе мртви и повредени.

По нападот, српскиот министер за надворешни работи полетал од Сомалија кон Србија, но авионот на Владата на Србија поради дефект принудно слетал во Атина.

Дачиќ додаде дека мета на нападот бил екс-министерот за надворешни работи на Сомалија.

Во експлозијата на автомобил-бомба загинаа најмалку 12 лица покрај безбедносен пункт во главниот град Могадишу.

Експлозивот во автомобилот го активирал бомбаш самоубиец, а засега има 12 загинати, меѓу кои и шестмина припадници на безбедносните сили и една жена – висок претставник од армијата. Останатите петмина загинати се цивили, а при нападот се повредени и двајца членови на сомалискиот парламент.

Одговорност за нападот презеде исламистичката група Ал Шабаб, која е огранок на терористичката мрежа Ал Каеда во земјата.

Можеби ќе ве интересира

ГУВЕРНЕРКАТА ГО СЛУША ВУЧИЌ: Србија ги зголеми резервите со злато

ГУВЕРНЕРКАТА ГО СЛУША ВУЧИЌ: Србија ги зголеми резервите со злато

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

Бојко Борисов: Ме плаши поделбата во Северна Македонија

Бојко Борисов: Ме плаши поделбата во Северна Македонија

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ВИДЕО+ФОТО) Викторија направи пустош во Грција, летувалиштата покриени со камења

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ФОТО+ВИДЕО) НЕВРЕМЕ: По Хрватска, под вода е и дел од Словенија

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија

ЦРНА ГОРА КАЖА „НЕ“ НА „МИНИ ШЕНГЕН“: Не сакаат да губат енергија