14 Јули, 2020
0.0244

ИЗБЕГНА СМРТНА КАЗНА, ЌЕ БИДЕ ДОЖИВОТНО ВО ЗАТВОР: Екс-полицаец призна низа убиства и силувања

Објавено во: Свет 30 Јуни, 2020

Џозеф Џејмс де Ангело, познат како Голден Стејт убиецот, поранешен полицаец, вчера  на судското рочиште признал 13 убиства, педесетина силувања и повеќе упади во домови во период од 11 години во 70-тите и 80-тите години во Калифорнија, САД.

Со цел да се заштити од смртната казна, тој ја признал вината во договор со обвинителите и при тоа признавал сите дела кои ги сторил во 11 калифорниски окрузи.

Според договорот, кој вчера беше презентиран пред судот, Де Ангело се соочува со доживотна затворска казна, без можност да биде помилуван.

-Признавам, било се што кажал во судницата седнат во инвалидкс аколичка, додека обвинителите ги изнесувале сите за убиствата, силувањата и упадот во домовите. Освен што убил 13 лица, обвинителите открија оти извршил речиси 50 силувања и повеќе од 120 пати провалил во нечиј дом. Низата на злосторства која траела од 1975 до 1986 година ја започнал работејќи како полицаец во два калифорниски града. Неговото апсење во 2018 година стави крај на 40-годишната истрага.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

(ВИДЕО) Поплава „проголта“ куќа за 5 секунди

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

СМЕТААТ ДЕКА Е ПОЗАРАЗЕН: Италијанците се плашат од „српскиот“ коронавирус

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

ЌЕ БИДЕ СЕ ПОЛОШО АКО НЕ СЕ СЛЕДАТ ОСНОВНИТЕ МЕРКИ - Тедрос со нова порака

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Вакцина за коронавирусот нема да има до 2022?

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Комесарот за економија на ЕУ: Се заканува колапс на еврозоната

Украинскиот авион соборен поради серија грешки

Украинскиот авион соборен поради серија грешки