19 Јуни, 2021
0.0182

ИЗБЕГНАТА АВИОНСКА ТРАГЕДИЈА ВО СЛОВЕНИЈА: Авион со туристи успешно се вратил на аеродромот откако удрил во птица

Објавено во: Балкан 09 Мај, 2021

Авион на компанијата „Трејд ер“, кој требало да лета на линијата од Љубљана кон португалскиот град Мадеира, од аеродромот „Јоже Пучник“, утрово морал да се врати на пистата на словенечкиот аеродром, откако удрил во птица, објави порталот 24 ур

Туристите биле префрлени во друг авион за да стигнат до планираната дестинација.

Порталот објави дека од комуникацијата помеѓу контролата на летот и пилотот на Ербасот А320 можело да се слушне дека пилотите решиле да се вратат поради проблеми со еден од моторите.

Неколку минути подоцна, птица грабливка е пронајдена на пистата, објави агенцијата СТА.

По инцидентот со птицата, авионот ќе мора да помине инспекција од инженер и да утврди дали моторот претрпел некое оштетување, односно дали му е потребна каква било замена.

Ербас А320 е во флотата на хрватската авиокомпанија „Трејд ер“.


Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

Да им се забрани влез во Србија на тие што гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, еве што бара српскиот министер Вулин

Да им се забрани влез во Србија на тие што гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, еве што бара српскиот министер Вулин

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

СЕ РАЗВЕДУВА ПО 30 ГОДИНИ „СРЕЌЕН БРАК“ - Ведрана Рудан има нова љубов, човек помлад 16 години

СЕ РАЗВЕДУВА ПО 30 ГОДИНИ „СРЕЌЕН БРАК“ - Ведрана Рудан има нова љубов, човек помлад 16 години

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19

Најскапиот Југословенски проект на Тито: Тајната воена база и подземниот аеродром

Најскапиот Југословенски проект на Тито: Тајната воена база и подземниот аеродром