23 Октомври, 2020
0.0244

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Објавено во: Македонија 24 Септември, 2020

Собранието вчера ги избра замениците министри во Владата, по што во владината коалиција ќе се договорат и кадровските решенија за директорските места во државните институции. Веќе имаше информации за тоа која партија каде ќе влезе. Од извори во ДУИ дознаваме дека персоналните решнија за директорските места се во фаза на финализација.
Сепак неофицијално ова се имињата - Фестим Халили, досегашниот директор на Македонски Железници ќе биде директор на Агенцијата за електронски комуникации.
Фатон Положани е избор за директор на Македонски Железници, додека Ејуп Рустеми, досегашниот директор на Пошта на Северна Македонија ќе седне во фотелјата на Зоран Китанов во Агенцијата за државни патишта. Според информациите, Беким Мемети ќе биде директор на Македонија Пат, а Фатон Ахмети ќе биде директор на Фондот за здравствено осигурување на Македонија. 
Лирим Шабани треба да е директор на Агенцијата за лекови Малмед, додека како што веќе објавивме Бесим Кока, ќе биде директор на МЕПСО.  Фактор веќе пишуваше дека Кока е најсериозен кандидат за оваа државна компанија.  Тој моментално е финансиски директор на Здравствен дом - Скопје, а во здравствените институции е речеиси две децении. 
Нашите извори велат дека Дритон Кучи ќе го земе местото на Арафат Муареми во Управата за финансиска полиција, додека Авни Рустеми ќе биде директор на Агенцијата за млади и спорт. 

Можеби ќе ве интересира

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово