13 Јули, 2020
0.0487

Изетбеговиќ за пресудата од Хаг: Toa става печат на еден темен дел од историјата

Објавено во: Балкан 29 Ноември, 2017

Членот на босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ денеска кажа дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата.

Шесте хрватски политички и воени водачи од БиХ беа осудени на казни од 20 до 25 години затвор, а при изрекувањето на пресудата во Трибуналот во Хаг генералот Слободан Праљак испи отров, по што почина во болница. 

„Својата последна пресуда Трибуналот му ја изрече на Јадранко Прилиќ и на една група кои учествуваа во злосторничкото здружение и во политиката предводена од Фрањо Туѓман“- изјави Изетбеговиќ.

Хрватските политичари и команданти беа осудени за организирање напади врз бошњачки цивили во Прозор и други места во Херцеговина, со цел да се создаде етнички чиста хрватска територија.

Бакир Изетбеговиќ, кој е син на поранешниот претседател на БиХ на  Алија Изетбеговиќ, рече дека неговиот народ се соочил со концентрациони логори и злосторства кои нема да бидат заборавени. 

Изетбеговиќ изјави дека не предвидува конкретни мерки во однос на Хрватска по изрекувањето на пресудата. Според него, потребно е самата Хрватска да доживее катарза во однос на војната. 

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан Праљак во судницата на трибуналот во Хаг.

Мостар има мнозински хрватски и бошњачки дел, а пресудите беа изречени токму за воени злосторства извршени од страна на хрватските сили врз Бошњаците.

Повеќе организации на хрватски ветерани од војната најавија собири во чест на генералот Праљак и другите пет осудени хрватски политички и воени водачи. 

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните