19 Февруари, 2019
0.3082
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Изговарајте ја оваа реченица 3 пати дневно месец дена и ќе се случи чудо!

Објавено во: Стил 11 Февруари, 2019

Нашето здравје е производ на нашите мисли.

Познатиот француски клинички психијатар Емил Коул во една болница во која работел во Париз, направил експеримент врз пациентите, така што на сопствена одговорност им препишал „терапија“ три пати дневно да ја изговараат оваа реченица ...

„Секој ден се чувствувам се подобро и подобро“.

Психијатарот им нагласил на пациентите да не ја повторуваат механички, туку така, туку да ја изговараат што поведро и попозитивно .

Месец дена подоцна пациентите на овој славен психолог станале главна тема во таа болница, но и во цела Франција.

Тешко болните пациенти се опоравиле во рок од месец дена, а на некои дури не им била потребна ниту хируршка интервенција.

Имено, со ова е потврдена тезата на големиот филозоф на античка Грција, Парацелусус, која тврдела дека вербата навистина прави чуда.

Нашето здравје е производ на нашите мисли, и неизбежно е дека постои директна врска помеѓу менталната и физичка состојба кај луѓето.

Исто така, еден од најважните психолошки закони го вели следново: вербалното искажување на љубовта, емпатија и дивеење дополнително ја јакнат животната енергија на личности кои се упатени. Исто така , злите и малциозни зборови драстично ја намалуваат животната енергија на слушателите на истите.

Вкупниот број на болести кои се поврзани со лошите мисли продолжува да расте со голема брзина. За да ги отстраните ефикасно од себе, мора да се придржувате до еден совет на древните мудреци:

-Уживајте во животот, без разлика на тоа колку изгледа тежок-.

Можеби ќе ве интересира

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Сакаш слобода? Заслужи ја!

Сакаш слобода? Заслужи ја!

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Кој е сопругот на Елена Велевска: Од идиличен брак до семејно насилство па прошка

Кој е сопругот на Елена Велевска: Од идиличен брак до семејно насилство па прошка