22 Ноември, 2019
0.0292

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Објавено во: Балкан 08 Ноември, 2019

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не се проблем Македонија и Албанија, туку Босна која е „темпирана бомба“ затоа што се враќаат џихадистите од Сирија, ги налути властите во БиХ. 

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, денеска изјави дека нема терористички напади во Босна и Херцеговина и го повика Емануел Макрон да ја посети земјата и лично да види каква е состојбата.

Комшиќ го информираше францускиот амбасадор во БиХ, Гијом Русон денескa за точните податоци што им се достапни на БиХ и на партнерите земји за бројот на луѓе од оваа земја кои биле или се на странските фронтови. Тој го информираше Русон за бројот на убиени граѓани на БиХ на странски фронтови, како и за бројот на оние што се гонети поради останување на тие фронтови.

„Макрон призна дека БиХ е „темпирана бомба“, која претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам“, изјави српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик.

Додик вели дека Макрон го кажал она на што тој долго укажува. 

Тој истакна дека Макрон со својата изјава признал дека вака наказно устроена БиХ претставува опасност за Европската Унија поради исламскиот тероризам и војниците на џихадот кои беа регрутирани во БиХ за боиштата во Сирија, Ирак, а кои сега се враќаат во земјата.

Можеби ќе ве интересира

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Србин додека чекал образец од македонскиот ПИОМ станал социјален случај

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Град од регионот е на пат да стане даночен рај

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

Шпионска афера ја тресе Србија, Вучиќ ќе донесе тешка одлука

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

(ФОТО+ВИДЕО) ПОТРЕСНИ СЛИКИ ОД ЗАВОД ВО САРАЕВО: Децата врзани за радијатори и кревети

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

БАЛКАНЦИТЕ СЕ НА ДНОТО: Истражување покажа кои народи во ЕУ се најсреќни

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески

Улица во српското село Јабука ќе биде именувана по Тоше Проески