24 Април, 2019
0.0372

ИЗНЕНАДЕН СОЈУЗНИК: Кој подготвува огромна инвестиција во Турција

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

Катарскиот емир, шеикот Тамим бен Хамад Ал-Тхани ветил дека неговата земја ќе инвестира во Туција 15 милијарди долари.

Тој во средата се состанал со претседателот Реџеп Таип Ердоган, а веста за големата инвестиција е соопштена од канцеларијата на турскиот претседател, наведува агенцијата Хина, пренесува Seebiz.

Тој чекор значи помош во турската економија ослабена поради наглиот пад на вредноста на турската лира во околностите на дипломатската криза со САД и меѓусебните санкции.

Емир на средбата со Ердоган „рекол дека Катар наврзо ќе подготви програма за вложувања вредни 15 милијарди долари наменети за Турција“, се наведува во соопштението.

Катар прилично и се приближил на Турција откако избила дипломатската криза меѓу таа земја и Саудиска Арабија и други арапски земји. Доха добро соработува и со САД.

Можеби ќе ве интересира

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Инвестиција „тешка“ 450 милиони евра: Што ќе градат Србија и РС на Дрина

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ

Мира Марковиќ погребана: Еве каде ќе почива сопругата на Милошевиќ