13 Ноември, 2018
0.2784
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

ИЗНЕНАДЕН СОЈУЗНИК: Кој подготвува огромна инвестиција во Турција

Објавено во: Балкан 16 Август, 2018

Катарскиот емир, шеикот Тамим бен Хамад Ал-Тхани ветил дека неговата земја ќе инвестира во Туција 15 милијарди долари.

Тој во средата се состанал со претседателот Реџеп Таип Ердоган, а веста за големата инвестиција е соопштена од канцеларијата на турскиот претседател, наведува агенцијата Хина, пренесува Seebiz.

Тој чекор значи помош во турската економија ослабена поради наглиот пад на вредноста на турската лира во околностите на дипломатската криза со САД и меѓусебните санкции.

Емир на средбата со Ердоган „рекол дека Катар наврзо ќе подготви програма за вложувања вредни 15 милијарди долари наменети за Турција“, се наведува во соопштението.

Катар прилично и се приближил на Турција откако избила дипломатската криза меѓу таа земја и Саудиска Арабија и други арапски земји. Доха добро соработува и со САД.

Можеби ќе ве интересира

НИШЛИКА ОТИШЛА НА МАЛТА: Заработувам по 6 српски плати, но за ова не бев подготвена

НИШЛИКА ОТИШЛА НА МАЛТА: Заработувам по 6 српски плати, но за ова не бев подготвена

Се иселиле 10.000 лекари за да земаат и до 5.000 евра плата

Се иселиле 10.000 лекари за да земаат и до 5.000 евра плата

Наместо Вучиќ, Тачи зад Путин на прославата во Париз

Наместо Вучиќ, Тачи зад Путин на прославата во Париз

Видео од трамвајска несреќа во Белград: Сведоци раскажаа ужасни глетки

Видео од трамвајска несреќа во Белград: Сведоци раскажаа ужасни глетки

Марио се спакувал и заминал за Германија: Не отишол само поради пари, а еве како се снашол

Марио се спакувал и заминал за Германија: Не отишол само поради пари, а еве како се снашол

БУГАРИЈА БЛОКИРАНА: Која е причината?

БУГАРИЈА БЛОКИРАНА: Која е причината?

(ВИДЕО) Свлечиште уби луѓе, најмладата жртва има три години

(ВИДЕО) Свлечиште уби луѓе, најмладата жртва има три години

Албанија не дозволи на нејзина територија да влезат 52 екстремни Грци

Албанија не дозволи на нејзина територија да влезат 52 екстремни Грци

Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје

Вучиќ: Српската војска најсилна во регионот, пристигнува уште оружје