07 Октомври, 2022
0.0253

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Објавено во: Свет 07 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Израел го уби вториот врвен милитант од палестинската група Исламски џихад, додека бројот на жртвите продолжува да расте од воздушните напади во Газа, јавува Би-Би-Си.

Шест деца и неколку борци на ПИЈ - вклучително и водачите Калед Мансур и Тајсир Џабари - се меѓу 32-та Палестинци кои се пријавени дека загинале.

Речиси 600 палестински ракети и минофрлачи се истрелани врз Израел од петокот, изјави израелски претставник.

Израел вели дека ги започнал операциите поради „непосредна закана“ од ПИЈ.

Последното насилство е најсериозното разгорување меѓу Израел и Газа од 11-дневниот конфликт во мај 2021 година кога загинаа повеќе од 200 Палестинци и десетина Израелци.

Израелската војска предупредува дека оваа последна операција - со кодно име Breaking Dawn - може да трае една недела.

Во неделата, палестинските ракети истрелани од Појасот Газа стигнаа до Ерусалим за прв пат од конфликтот во 2021 година.

Нападите се случија откако Израел го уби високиот водач на PIJ Калед Мансур во воздушен напад врз куќа во бегалскиот камп Рафах во јужниот дел на Газа.

Командантот претходно преживеа пет обиди за атентат од страна на израелската војска, која го обвини за планирање милитантни операции надвор од Газа.

Како и воздушните напади врз Газа, каде што Израел рече дека неговите цели вклучувале тунелска мрежа на ПИЈ, има континуирани рации за апсење на окупираниот Западен Брег. Според Израел, десетици членови на ПИЈ се приведени

Министерството за здравство на Газа ја обвини „израелската агресија“ за смртта на Палестинците и за повеќе од 200 ранети луѓе, пренесува Би-Би-Си.

Израел ги обвини милитантите на ПИЈ дека случајно предизвикале барем некои од тие смртни случаи - тврдејќи дека групата истрелала залутана ракета убивајќи повеќе деца во Џабалија, во Појасот Газа. Би-Би-Си не беше во можност самостојно да го потврди ова тврдење.

Засега Хамас, најголемата милитантна група во областа - која има слична идеологија на Исламскиот џихад и често ги координира своите акции со него - се чини дека не пука од својот голем ракетен арсенал.

Како резултат на тоа, нема извештаи за израелски воздушни напади врз Хамас, што би означило ескалација на насилството.

Можеби ќе ве интересира

Кој му подари трактор на Путин за роденденот?

Кој му подари трактор на Путин за роденденот?

БЕГАЛЕ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА: Руси поминале 500 километри морски пат и се уапсени на Аљаска

БЕГАЛЕ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА: Руси поминале 500 километри морски пат и се уапсени на Аљаска

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Лукашенко го испитува пулсот на народот и повика на општа мобилизација

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Санкции за Кадиров, Медведев, Шојгу и многу други

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

Резников до руските војници: Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ПУТИН ДОБИВА РАЗНИ ПОДАРОЦИ ЗА РОДЕНДЕН, НО ЕДЕН ПОСЕБНО ГО ИЗНЕНАДИЛ: Нешто еротско за лидерот на Кремељ

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

ОД ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОБИТНИК НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Кој е белорускиот активист за човекови права, Алес Бјалиатски

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

Лавров: Зеленски презентираше уште еден доказ за заканите на Киев

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт

НЕПОЗНАТИ ДЕТАЛИ ОД ЖИВОТОТ НА ПУТИН И НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО - што говори книгата од тројца руски новинари кои го интервјуирале по неговото доаѓање на власт