02 Јуни, 2020
0.0341

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Објавено во: Свет 23 Мај, 2019

Големи пожари беснеат во Израел. 

Пожарникари се борат со пожари на повеќе локации во централниот дел на Израел и Појасот Газа. 

Досега полицијата евакуирала стотици луѓе.

Поради пожарите кои се шират, а предизвикани од екстремно топлиот бран, сообраќајот е прекинат и на главниот автопат кој го поврзува Тел Авив со Ерусалим, пренесуваат тамошните медиуми.

Израелскиот премиер, Бенџамин Нетанјаху, побарал Министерството за надворешни работи и Министерството за јавна безбездност да се испратат авиони од странство за да помогнат во борба со пожарите.

Причините за пожарите не се познати во целост, но извесно е дека на границата со Појасот Газа се шират неколку пожари поради запаливи балони испратени од палестинските милитанти.

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената