20 Август, 2019
0.0235

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Објавено во: Свет 23 Мај, 2019

Големи пожари беснеат во Израел. 

Пожарникари се борат со пожари на повеќе локации во централниот дел на Израел и Појасот Газа. 

Досега полицијата евакуирала стотици луѓе.

Поради пожарите кои се шират, а предизвикани од екстремно топлиот бран, сообраќајот е прекинат и на главниот автопат кој го поврзува Тел Авив со Ерусалим, пренесуваат тамошните медиуми.

Израелскиот премиер, Бенџамин Нетанјаху, побарал Министерството за надворешни работи и Министерството за јавна безбездност да се испратат авиони од странство за да помогнат во борба со пожарите.

Причините за пожарите не се познати во целост, но извесно е дека на границата со Појасот Газа се шират неколку пожари поради запаливи балони испратени од палестинските милитанти.

Можеби ќе ве интересира

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

За што разговараа Путин и Макрон?

За што разговараа Путин и Макрон?

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови