19 Февруари, 2019
0.3006
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Извештај во Бундестагот: Во кои индустрии странците имаат најлоши услови за работа во Германија?

Објавено во: Економија 06 Декември, 2018

Работодавците во Германија ги искористуваат странците, односно редовно плаќаат помалку за нив, ги вработуваат без договор за работа и ги принудуваат да работат прекувремено. Странските работници не добиваат листа за исплата и не им плаќаат за прекувремена работа, предупредува Германскиот институт за човекови права.

Се работи за сите странски работници, а најголема „жртва“ се Ирачаните и Сиријците кои пристигнуваат во поголем број од 2015 година, но исто така и Романците и Бугарите , како и Латиноамериканците, се „експлоатирани" на работното место, според Независниот институт за човекови права кој го достави овој извештај до германскиот парламент.

Често добиваат многу помалку од законски пропишаната минимална плата, што во моментов изнесува 8,84 евра бруто на час. Работодавците често  ги сместуваат во несоодветни услови, вели институтот, кој своите заклучоци ги формулира на основа со директни разговори со странски работници.

Таквите ситуации се чести во градежниот сектор, фабриките за преработка на месо, но исто така и во здравството, хигиената и угостителството.

Во извештајот се предупредува дека странците често работат без договор и не добиваат листа за исплата на плата, што ги попречува во евентуално покренување на тужба во судот. Нивните работодавци не им плаќаат никакви социјални придонеси.

"Всушност, овие луѓе имаат речиси и да нема можност да се обратво на судот во врска со барања за плата", изрази жалење Беате Рудолф, директор на Институтот, на презентацијата на извештајот.


Можеби ќе ве интересира

Стопанската комора прослави 97 коморско организирање - во чии раце отидоа наградите?

Стопанската комора прослави 97 коморско организирање - во чии раце отидоа наградите?

Вицепремиерот Анѓушев за енергетските реформи во земјава - Република Северна Македонија квантен скок

Вицепремиерот Анѓушев за енергетските реформи во земјава - Република Северна Македонија квантен скок

Регулаторна ги соопшти корегираните цени на горивата-има промени

Регулаторна ги соопшти корегираните цени на горивата-има промени

„Кока Кола“ го купи „Бамби“ за стотици милиони

„Кока Кола“ го купи „Бамби“ за стотици милиони

Какви измени предлага Тевдовски за поголема транспарентност на јавниот долг?

Какви измени предлага Тевдовски за поголема транспарентност на јавниот долг?

ЌЕ ИМА ЛИ ПОСКАПУВАЊЕ: Цената на нафтата во драматичен скок

ЌЕ ИМА ЛИ ПОСКАПУВАЊЕ: Цената на нафтата во драматичен скок

Отворен Научно технолошкиот парк, Манчевски верува во подобра младина

Отворен Научно технолошкиот парк, Манчевски верува во подобра младина

Продадена југословенската амбасада во Токио. Колку пари и следуваат на Македонија?

Продадена југословенската амбасада во Токио. Колку пари и следуваат на Македонија?

„Газпром“ ги објави податоците: Кои земји купиле најмногу руски гас лани?

„Газпром“ ги објави податоците: Кои земји купиле најмногу руски гас лани?