05 Јуни, 2020
0.0307

Извршител преку оглас го бара управителот на 1ТВ

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Извршителот Благоја Каламатиев од Скопје преку оглас го бара управителот на 1ТВ за да дојде во неговата канцеларија и да подигне налог за наплата. Барањето за извршување е од доверителот кој во овој случај е Комитетот за мерење на публиката во Република Македонија.  Трговското друштво 1 ТВ договорот за мерење на публиката го потпишал на 4 септември 2018, а налогот за наплата на побарувањата е од 10 октомври.

Комитетот за мерење на публиката е основан по иницијатива од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а нејзини членови се и националните телевизии, јавниот сервис, маркетинг агенции и асоцијација на огласувачите, а основна дејност му е да избира агенции кои истражуваат структурата и профилот на домаќинствата и спроведува мерењата за гледаноста на програмите. Не е позната сумата што се должи, ниту колку чини целокупното извршно решение.

Летоска АВМУ едногласно донесе одлука да поведе постапка за утврдување дали постои повреда на забраната за таен сопственик на радиодифузерот 1ТВ. Според Централниот регистер 1ТВ е во 100 отстотна сопственост на “БЈМ Медиа Груп” што е во сопственост на Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, инаку првообвинет во случајот „Рекет“.. Законот за медиумски услуги забранува тајно сопствеништво на радиодифузерите.

Инаку, пензионерот Богдан Дамјаноски кој само што беше објавено дека пред Управата за јавни приходи се претставил дека има намера да биде новиот сопственик на телевизијата, набрзо се повлече од своите намери.

Дамјаноски рече дека инвеститорот во чие име настапува се премислил, бидејќи првичниот договор бил на помала цена, но откако УЈП ја блокирала сметката за неплатени даноци, сумата се зголемила на околу 400.000 евра. Инвеститорот, чие име не сакаше да го открие, бил негов пријател кој живеел во Холандија и сакал да почне бизнис во Македонија. Првата опција била да ја купи телевизијата на Боки 13.

Договорот за купување на уделите во БМЈ Медиа груп, фирмата која е сопственик на 1ТВ, Дамјаноски го склучил минатата недела со сопствениците Миле Јовановски, татко на Бојан Јовановски, и Јасна Мандиќ пред тие да бидат приведени. Тоа бил интерен договор кој се уште не бил спроведен во институциите. Дамјаноски тогаш се појавил во телевизијата и имал разговори со дел од вработените и склучил договори за работа со ветување дека ќе им бидат исплатени и заостанатите плати.

(А.К.)


Можеби ќе ве интересира

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот