26 Септември, 2022
0.0262

Извршниот директор на „Модерна“ вели дека вакцините против Ковид ќе еволуираат како „ајфон“

Објавено во: Свет 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Модерна се надева дека во следните пет години ќе успее да го извади таканаречениот засилувач на вакцините, со кој со една доза ќе се прави заштита од коронавирусот, грипот или друг вообичаен респираторен вирус.

- Како што Ковид-19 продолжува да мутира, Модерна ќе треба да продолжи да ги ажурира вакцините, додека се обидува да ги направи подобри за потрошувачите - рече извршниот директор Стефан Бансел во интервју за CNN Business.

Тој проценува дека временската рамка од „три до пет години“ за новиот комбиниран производ е оптимална и го спореди развојот на спасоносната помош со онаа на паметниот телефон.

- Не добивате неверојатна камера, неверојатно сè кога прв пат ќе добиете iPhone, но добивате многу работи. Многу од нас купуваат нов iPhone секој септември, а вие добивате нови апликации и добивате освежени апликации. И тоа е токму е истата идеја, а тоа е дека ќе добиете Ковид и грип и RSV [респираторен синцицијален вирус] во вашата единечна доза - укажува Бансел.

Откако забележа опасен раст за време на пандемијата, Модерна (МРНК) сега е под притисок да ја идентификува својата следна голема граница.

Бансел верува дека пандемијата „Ковид-19“ што и помогна на компанијата да собере десетици милијарди долари приход и да генерира бизнис на повеќе од 70 пазари на глобално ниво, може да заврши оваа година.

- Тоа не значи дека вирусот оди никаде. Мислам дека полека се движиме во свет каде што се достапни сите алатки и секој може да донесе своја одлука врз основа на нивната толеранција на ризик - објасни тој, додавајќи дека верува дека повеќе луѓе ќе изберат да „живеат со вирусот“, слично како што прават со грипот.

Пристапот, сепак, ќе продолжи да се разликува во голема мера, како на пример кај луѓето кои се со намален имунитет или во земји како Јапонија, каде што беше вообичаено да се носат маски дури и пред пандемијата, призна тој.

И „секогаш има 20 отсто веројатност дека ќе добиеме многу гадна варијанта што предизвикува многу тешка болест која има многу мутации“, додаде тој.

Сепак, Модерна е решена да не стане чудо со еден хит, а директорот посочуа дека компанијата има повеќе од 40 производи во развој .

Покрај ажурираниот годишен засилувач, продолжува да развива персонализирана вакцина против рак, за која новите клинички податоци ќе се намалат подоцна оваа година. Бансел рече дека производот би можел да оди на одобрување за приближно две години, ако се биде добро.

Компанијата, исто така, истражува потенцијален лек од мајмунски сипаници, кој „сè уште е во лабораторија денес“, рече Бансел. Светската здравствена организација минатиот месец ја прогласи глобалната епидемија на јавната здравствена вонредна состојба од меѓународна загриженост.

Бансел рече дека новите капацитети ќе бидат од клучно значење за да помогнат во прилагодувањето на неговите производи на различни видови на болести кои се развиваат низ целиот свет.

Додека светот првпат се справи со појавата на Ковид-19, Модерна беше еден од неколкуте големи производители кои побрзаа да ги подготват своите вакцини, намалувајќи ги временските рокови од години на месеци. Нејзините акции се зголемија за 434 отсто во 2020 година и 143 проценти минатата година.

Но, сега, како и другите Pfizer (PFE) и BioNTech (BNTX), акциите на компанијата паднаа, опаднаа за повеќе од 30 отсто досега оваа година и 64 проценти од највисокото ниво пред една година.

Пресвртот доведе до огромни загуби за компанијата, која купи нови машини за да ги исполни тие нарачки и што е уште поважно, резултираше со фрлање на вакцините против Ковид во ѓубре, рече Бансел.

- Завршивме со уништување на вакцините. Беше навистина потресно - рече тој.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

КОЛКУ Е СТАБИЛНА КОАЛИЦИЈАТА НА ЏОРЏА МЕЛОНИ: Десничарите можеби дојдоа на власт во Италија, но прашање е колку ќе опстанат!

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

Потресна снимка од Русија: Деца се кријат под клупи за време на пукањето (ВИДЕО)

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НАПАДОТ ВО РЕГРУТЕН ЦЕНТАР ВО СИБИР, ранет е воен комесар што вршел регрутирање

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното