26 Септември, 2021
0.0222

JA ПРОМОВИРА МАКЕДОНИЈА: Идната година ќе донесе десетина тури полски туристи

Објавено во: Македонија 01 Ноември, 2019

Во текот на 2016 година како студент престојувала во Скопје 6 месеци, во 2015 година се вратила пак во нашата земја на два дена на пат за Албанија, а денес има блог преку кој ја промовира Македонија како туристичка дестинација, и веќе носи тури со туристи.

Јустина Млецзак од Полска  вели дека веќе не брои колку пати била во нашата земја, па дури и го изучува македонскиот јазик. Сака да ја промовира Македонија за Полјаците, а со тоа и да донесе што повеќе гости.

„Многу сум возбудена, идната година во Македонија ќе донесам 7 тури со туристи, а може да бидат и повеќе од 10“, вели таа.

Почнала да објавува содржини за Македонија на блог, со цел да го задржи вниманието на луѓето, но бидејќи организирала туристички тури за Албанија, почнала да носи гости и во Охрид. Вели дека со текот на времето, нејзиниот блог созреал и станал богат со содржини.

„Наоѓам текстови, а со малку повеќе напори, доловувам некои локални перспективи, лични приказни, за да ги натерам моите читатели да размислуваат и да ги охрабрам да истражуваат. Целта ми е да им покажам на полските агенции дека Македонија  не е само Скопје и Охрид, туку многу повеќе. Моја понатамошна цел e да ги доведам учениците и студентите и да им покажам дека има различни погледи, култури и начин на живеење кој не е застрашувачки, но е фасцинантен. Ние го знаеме Балканот како буре барут. Погрешно!“, раскажува водичот.

Македонија е богатство за сите, додава таа.  Млецзак вели дека оној кој сака да ги задоволи своите сетила за вкус и мирис, треба да учествува во кулинарска или винска турнеја. Треба да се видат и џамиите, црквите, манастирите, кањонот Матка.

„Но, секогаш велам дека кога сте во Македонија, не треба да ја пропуштите можноста да се сретнете со локалното население. Одвојте време, пијте кафе и дозволете си да дишете“, вели таа.

Ги сака македонските јадења, ајвар со сирење, пиперки на многу начини, бурек со спанаќ и јогурт,  а  кога ќе дојде во земјава вели дека се чувствува како дома.

За неа Македонија е земја на насмеани луѓе и така би ја опишала во една реченица. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

МЛАДО МОМЧЕ ОД ДЕЛЧЕВО ПОЧИНА ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ ВО ГЕРМАНИЈА: Најблиските на 32-годишниот Гоце молат за помош за транспорт на телото

МЛАДО МОМЧЕ ОД ДЕЛЧЕВО ПОЧИНА ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ ВО ГЕРМАНИЈА: Најблиските на 32-годишниот Гоце молат за помош за транспорт на телото

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ПОЛОВИНА СКОПЈАНИ СОСТОЈБАТА ВО ГРАДОТ Е ПОДОБРЕНА: Анкета на Агенција Рејтинг

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ПОЛОВИНА СКОПЈАНИ СОСТОЈБАТА ВО ГРАДОТ Е ПОДОБРЕНА: Анкета на Агенција Рејтинг

ШАНСА ЗА ЦЕНТАР: Поранешна „Треска“ ја зафати пожар, ако изгоре ќе биде идеална ситуација за урбаната мафија

ШАНСА ЗА ЦЕНТАР: Поранешна „Треска“ ја зафати пожар, ако изгоре ќе биде идеална ситуација за урбаната мафија

КОВИД СТАТИСТИКА: Нови позитивни на вирусот 392, од компликации на ковид починаа 17 пациенти

КОВИД СТАТИСТИКА: Нови позитивни на вирусот 392, од компликации на ковид починаа 17 пациенти

ДЕНЕСКА БЕВ ДОМАЌИН НА ПОПИШУВАЧИТЕ: Лидерот на ДУИ, Ахмети се попиша, апелира сите да го сторат тоа

ДЕНЕСКА БЕВ ДОМАЌИН НА ПОПИШУВАЧИТЕ: Лидерот на ДУИ, Ахмети се попиша, апелира сите да го сторат тоа

СО БУГАРИЈА МОЖНО Е ПРИДВИЖУВАЊЕ ПРЕД БОЖИК, ВО ДЕКЕМВРИ: Заев за австриски Стандард

СО БУГАРИЈА МОЖНО Е ПРИДВИЖУВАЊЕ ПРЕД БОЖИК, ВО ДЕКЕМВРИ: Заев за австриски Стандард

ВЧЕРА СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ 6.897 ГРАЃАНИ: Прва доза од вакцината против ковид примиле само 1.717 граѓани

ВЧЕРА СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ 6.897 ГРАЃАНИ: Прва доза од вакцината против ковид примиле само 1.717 граѓани

ЗАЕВ: Не мислам да го разрешам Филипче заради писмото на хирурзите од ГОБ „8 Септември“

ЗАЕВ: Не мислам да го разрешам Филипче заради писмото на хирурзите од ГОБ „8 Септември“

ФАШИЗМОТ ОСТАНУВА И НЕМА ДА БИДЕ ОТСТРАНЕТ НИТУ ЕДЕН СПОМЕНИК: Заев за разликите меѓу нацистичка и сегашна Бугарија

ФАШИЗМОТ ОСТАНУВА И НЕМА ДА БИДЕ ОТСТРАНЕТ НИТУ ЕДЕН СПОМЕНИК: Заев за разликите меѓу нацистичка и сегашна Бугарија