01 Октомври, 2022
0.0222

ЈАГЛЕН НЕМА НИКАДЕ НИ ЗА ЛЕК, А ЦЕНАТА ОДИ И ДО 26.000 ДИНАРИ - штом стигне на стовариштата ширум Србија, веднаш се распродава

Објавено во: Балкан 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Јаглен во повеќето складишта во Србија нема, а каде што има, снабдувањето е слабо. Еден тон од овој енергенс сега чини од 14.000 до дури 26.000 динари.

Лани цената на овој вид на огрев се движеше од 8.000 до 15.000 динари. Во моментов главно се продава јаглен од БиХ и Црна Гора, бидејќи сите количини од Колубара се користат за производство на струја во термоцентралите. На некои места муштериите ја чекаат испораката на овој огрев и до два месеци. Кај белградските трговци тој енергенс чини од 20.000 до 25.000 динари.

-Имаме кафеав јаглен „миљевина“ од БиХ, а цената е 21.700 без превоз. Повеќето потрошувачи сакаат „колубара“, но нема - велат во магацин за Вечерње новости.

Сопственикот на вториот магацин вели дека имаат јаглен од БиХ, кој со превоз чини 20.000 динари, а црногорска „пљевља“ по цена од 23.000 динари за тон.

- Побарувачката е поголема од понудата, но засега ја имаме. Се што ќе добиеме продаваме веднаш.

Вакво огревно дрво немало во магацинот во Крњача. Како што истакнуваат, повремено пристигнува од Босна и Херцеговина, а се се продава веднаш. Нишлии чекаат испорака на јаглен од две недели до два месеци. Неговата цена се движи од 14.100 до 24.000 динари. Некои трговци нудат бесплатен превоз до 40 километри, но има и такви кои наплаќаат, па најдобро е клиентите прво да бидат добро информирани.

Извор: Курир.рс, Вечерње новости

Можеби ќе ве интересира

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?