27 Ноември, 2020
0.0246

ЈАНАКИ МИТРОВСКИ - легалната продажба на марихуаната по кофи шопови мора да оди заедно со можноста луѓето сами дома да си ја засадат

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2020

Од Здружението за канабис и зелени политии Билка засега се претпазливи, по најавите за легализација на марихуаната за рекреативно-туристички цели, стравувајќи да не се случи истото сценарио како со легализацијата за производство на медицисни канабис. 

Ова следува по најавите на премиерот Зоран Заев дека ова е еден од начините за поголем економски развој и може да му помогне на угостителскиот сектор.

Јанаки Митровски, прв човек на Билка за Канал 5 телевизија изјави дека Билка поддржува продажба по локали, кафулиња, кофи шопови и социјални клубови.

„Меѓутоа, сметаме дека ќе биде нужна и можноста граѓаните дома сами да си засадат и ќе мора да оди заедно со овој пакет. Меѓутоа, најавата, ако убаво ја следите реториката на премиерот Заев во интервјуто, кој вели дека треба да се гарантира потеклото на канабисот, тоа нам јасно ни укажува дека нема да биде дозволено да се засадува за домашна употреба“, вели Митровски. 

Исто така, од Билка сметаат дека проблемот нема да се реши ако се остварат најавите дека законското решение ќе предвидува ДДВ од 50 до 70 отсто, бидејќи на тој начин уште повеќе би се поттикнала сивата економија.

Можеби ќе ве интересира

KOРОНАВИРУС: Нови 1.093 случаи и 28 починати

KOРОНАВИРУС: Нови 1.093 случаи и 28 починати

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koалицијата размрдана, дел од политичарите дадоа поддршка на Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Koалицијата размрдана, дел од политичарите дадоа поддршка на Заев

Груевски демантира дека е вмешан во настаните од 27 април

Груевски демантира дека е вмешан во настаните од 27 април

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

Ахмети за Заев: Jа ризикува својата политичка кариера со најдобра намера за земјата

ВНИМАВАЈТЕ: Полицијата го следи говорот на омраза на интернет насочен кон Бугарија

ВНИМАВАЈТЕ: Полицијата го следи говорот на омраза на интернет насочен кон Бугарија

Македонија ќе ја зафати студен бран, а се најавуваат и врнежи

Македонија ќе ја зафати студен бран, а се најавуваат и врнежи

Колозова: Никаде немаше негација на фашистичката историја на Бугарија

Колозова: Никаде немаше негација на фашистичката историја на Бугарија

Невидени турканици пред ковид-центарот на ГОБ „8 Септември“: Директорот Костов уверува дека сите ќе бидат прегледани

Невидени турканици пред ковид-центарот на ГОБ „8 Септември“: Директорот Костов уверува дека сите ќе бидат прегледани

Освен за Втората светска војна, Заев не кажа ништо друго погрешно во интервјуто - се огласи и Георгиевски

Освен за Втората светска војна, Заев не кажа ништо друго погрешно во интервјуто - се огласи и Георгиевски