27 Септември, 2021
0.0198

Јанева го затвори боледувањето

Објавено во: Македонија 23 Јули, 2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го затвори боледувањето и ќе продолжи своите работни активности во СЈО, отклако денеска се појави на работното место и даде изјава пред новинарите за прв пат откако беше отворен случајот „Рекет“ и и беше одземен мобилниот телефон.

Јанева го отвори на 16 јули, еден ден откако најави дека се повлекува од функцијата, и цела недела не доаѓаше на работното место, доведувајќи го во прашање функционирањето на обвинителството, имајќи ги во предвид своите ингеренции кои што доминираат во хиерархијата.

„Во наследство по мојата оставка како специјален обвинител оставам десетина готови, завршени истраги, кои може брзо да бидат процесирани во обвиненија. Тие ќе го дадат одговорот зошто некој толку жестоко се спротивстави јас да бидам реизбрана на функцијата“, рече денеска Јанева пред новинарите.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање

Скопјанки се уапсени на Прешево поради лажирање на вакцинација во Врање