19 Септември, 2020
0.0400

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Објавено во: Балкан 05 Јули, 2020

Нјамногу не загрижува тој елемент на неизвесност, тој хазарден карактер што го има овој вирус, вели српскиот имунолог Срџа Јанковиќ. Додава дека досега се покажало оти некои луѓе, а никој не знае кои, вирусот го поминуваат лесно, а други развиваат многу тешки клинички слики и извлекуваат подебел крај. Вели дека можеби постои некој дефект или слабост на организмот кој досега не е е откриен, а кој вирусот го напаѓа трашно.

Јанковиќ не е за тврдењата од типот„ ајде сите да се заразиме“, зато што вели во таков тип стекнување колективен имунитет, многу човечки животи ќе бидат изгубени. 

"На северната полутопка постои раст, а светот е отворен и заразата не може да се запре. Имаме нов пораст на бројот на заболени и во овој регион, вели Јанковиќ кој додава дека собирањата на луѓето се многу опасни. 

Вели дека се докажа дека топлото време не го намалува многу вирусот. 

„Не е вирусот толку отпорен на температура. И овој многу лесно се пренесува од човек на човек, а сега во лето луѓето се доста надвор. Затоа велам дека не можеме да го запреме, вели Јанковиќ.

Тој сугерира дека носењето маски мора да биде долгорочна препорака, а поздравувањето со луѓето само со наклонување


Можеби ќе ве интересира

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство