22 Март, 2023
0.0400

Јапонија и Холандија ќе им се придружат на САД во ограничувањето на извозот на чипови во Кина

Објавено во: Економија 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Јапонија и Холандија наскоро ќе им се придружат на САД во ограничувањето на извозот на опрема за производство на полупроводници во Кина.

Разговорите меѓу земјите ќе завршат најрано во петок, а Холандија ќе ја ограничи продажбата на ASML на Кина на машини што се користат за производство на одредени видови напредни чипови.

Холандската компанија ги произведува машините во Европа, со малку американски делови, но американската министерка за трговија Џина Раимондо на 3 ноември рече дека очекува сојузничките земји, вклучително и Холандија, да ја следат американската политика.

Јапонија ќе воведе слично ограничување за Nikon.

Извори велат дека договорот меѓу холандските и американските официјални лица би можел да биде постигнат до крајот на месецот. Претставниците на двете земји ќе разговараат во петок во Вашингтон.

Тоа сценарио би претставувало голема дипломатска победа за администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, која во октомври најави опсежни санкции за пристапот на Кина до американската технологија за производство на чипови за да го ограничи кинескиот технолошки и воен напредок.

Без јапонска или холандска соработка, американските компании би биле во неповолна положба.

- Разговаравме со САД и другите земји за режимот на контрола на извозот“, изјави за новинарите во петокот Јасутоши Нишимура, јапонскиот министер за економија, трговија и индустрија. Сите мерки ќе ги спроведеме согласно нашиот Закон за девизно работење и преку меѓународна соработка - додаде тој.

Можеби ќе ве интересира

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата