27 Мај, 2022
0.0211

ЈАС АПСОЛУТНО ГО ПОЗНАВАМ СВОЕТО ДЕТЕ И МУ ВЕРУВАМ: Сам сигурно не би скокнал во вода - Ненад Периш се прашува дали можеби Матеј одел во станот по пари

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2022

Повеќе од три недели трае потрагата по исчезнатиот Матеј Периш од Сплит, кој исчезна во Белград ноќта меѓу 30 и 31 декември. За секој родител нема поважна работа од тоа да ја дознае вистината, каква и да е таа, а таткото на Матеј и покрај се, сепак не губи надеж.

„Се надевам дека ќе го најдеме Матеј. Му се молам на Бога да биде жив. Подготвен сум на секоја вистина. И така е. Верувај ми, живеам за денес. Не живеам за утре или за вчера. Му се молам на Бога за утре, и живеам за денес. Да се ​​случи тоа денес, да дојдам кај него денес, да го видам денес. Кога ќе кажам дека сум спремен, тогаш мислам дека сум верник и нека биде така она што Бог го решил. Тешко ми е и тешко би прифатил лош крај, но во таа смисла сум подготвен. Му се молам на Бога и се надевам дека ќе го одведам Матеја дома да седне до мене во автомобилот“, изјави Ненад Периш во интервју за Првата српска телевизија.

Таткото на Матеј зборуваше и за клучните прашања во истрагата на кои се уште нема одговори.

„Според мене, важно прашање е причината за напуштањето на кафеаната. Затоа што треба да се одговори на прашањето каде отишол Матеј. И конечно, дај Боже, каде пристигнал Матеј. Мислам дека клучното прашање е што после тоа видео со таксито се гледа дека сакал да оди некаде, убеден сум во тоа. Секако, полицијата и сите нејзини припадници работат на расветлување не само на тој момент, туку и на сите други моменти. Ништо не исклучуваат“, изјави Ненад Периш.

Таткото на Матеј погодува што можеше да биде причината за заминувањето на Матеј од клубот „Готик“ таа кобна вечер.

„Одењето во апартманот, тоа ми падна на памет. Парите кои биле во станот, можеби му требале парите. Да се најде со некој, не знам со кој, не разговарал со никого на телефон. Не знам дали имал некаква комуникација во кафеана, сакал да запознае некого. Не знам, навистина не знам. И тоа е енигмата што ме мачи. Велам, мислам дека сакал да оди некаде, да стигне. Така ми го покажува ситуацијата со таксито. Штета што таксистот не бил слободен да вози. Не знам, не знам“, рече таткото на Матеј.

„Тој сигурно не скокнал во водата. Како родител, мислам дека тој апсолутно не скокнал во вода. Дали можел да се лизне, можел, ако ја прескокнел таа ограда, доскокот ќе бил на косина што мислам дека може да биде под 60 степени, ако можел да се лизне таму, да се удри... Дали е сето тоа вистина не можам да тврдам. Но, апсолутно не верувам дека тој намерно скокнал во вода. Затоа што ако поради некоја причина сакал да скокне во вода, тоа можел да го направи пред шанкот од кој излегол. Така што тоа апсолутно не ми е на ум и да кажам како родител дека верувам во тоа“, рече Периш и додаде:

„Матеј е момче на кое јас како татко му посакував се најдобро, немав замерка или да му кажам немој вака. Тато секогаш сака подобро, јас го гледам светот поинаку од тој. Тој беше дечко што заврши факултет." отиде од Сплит во Загреб, јас го решив домувањето, дојде до крајот се разбира со наша поддршка и желба. Не му беше тешко да работи цело лето од петти до десетти месец. Имаше своја девојка. Не знам што да ти кажам. Момче што е сосема нормален. Како татко можам да кажам дека е учтив. Тешко ми е да зборувам за тоа“, рече таткото.

Тој се осврна и на бројните шпекулации за овој случај.

„Јас имам свој проблем. Така што ништо не може толку многу да ме вознемири. Има и некои полуинформации кои се збунувачки, благо кажано, кои дополнително можат да предизвикаат болка кај некој што ги чита, моето семејство и пријателите. Само ќе кажам дека Господ да не дозволи никој да биде на оваа позиција во која сум јас и да доживее како тоа изгледа“, изјави Ненад Периш.

Таткото на Матеј ги отфрла приказните за дрога.

„Апсолутно го познавам моето дете и му верувам. Апсолутно му верувам и според тоа не ми е гајле што пишуваат. Вистината ќе дојде и само вистината ќе ме доведе до мојот Матеј. Не обвинувам никого. Ги немаме информациите што сите ги чекаме. Точно е и дека ги немаме оние дополнителни факти кои би можеле да не доведат до конечната ситуација и конечниот одговор. А тоа е она што создава неизвесност на која немам одговор“, рече Периш и додаде:

„Не би му кажал ништо. Само би го гушнал и тоа би било. Не треба ништо да ми каже, само дојди“, низ солзи изјави Ненад Периш.

Извор Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор