27 Јануари, 2020
0.0242

Јавно Обвинителство: Еден од новоосомничените во „Рекет“ е функционер

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2019

Јавното обвинителство објави соопштение во кое наведува дека едно лице одо новоосомничените во случајот со Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски е функционер во новата истрага. Угледот на ова лице бил користен за да се засили убедувањето кај  бизнисмените и да бидат доведени во заблуда и да помислат дека зад проектите стои власта.

„Воедно, едно од осомничените лица како функционер, заедно со првоосомничениот присуствувало на средбите организирани од првоосомничениот, при што го искористило својот углед и авторитет и оштетените стекнале впечаток дека зад понудените проекти стои извршната власт“, се вели во тукушто објавеното соопштение на ЈО.

Надлежниот јавен обвинител издаде наредба за спроведување на истражна постапка против пет физички лица и едно правно лице, кое во случајот е Меѓународниот сојуз о се сомничи за измама. Јовановски се соминчи за измама и перење пари, а тројца од нив се сомничат дека помагале и при извршување на кривичното дело „Перење пари и други приноси од казниво дело “.

Бо периодот од јули 2017 година до април 2018 година Јовановски довел до заблуда двајца градежни инвеститори. Тој, лажно прикажувајќи дека ќе обезбеди државно неизградено земјиште за изградба на центар за возрасни лица и мобилен сервис, а потоа и субвенционирање од страна на државата, од оштетените преку авторска агенција успеал да добие парични средства од 719.905 евра од едното правно лице и 233.821 евра од другото. 

Останатите осомничени лица со умисла му помагале на првоосомничениот во извршувањето на кривичните дела изготвувајќи договори, подигнувајќи ги уплатените средства и уплаќајќи средства на други правни лица по основ на позајмица или донација. 

Обвинителството најавува мерка притвор за едно лице и мерки на претпазливост за останатите осомничени лица. 


Можеби ќе ве интересира

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Законот за јавно обвинителство влегува во Собрание без договор на власта и опозицијата

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Анелија Митрова: Да се искористи и потенцијалот на младите за иновации и социјално претприемништво

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

Од денеска термални камери на скопскиот аеродром

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

МВР го знае администраторот на порнографската група ама не го кажува

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

И НА ВОДНО МОЖЕ ДА БИДЕ РИЗИЧНО - повреден планинар, а излетал и автомобилот што дошол да го спаси

На Вице Заев му пукна филмот: Ова во Ла Верита се конструкции и монтажи

На Вице Заев му пукна филмот: Ова во Ла Верита се конструкции и монтажи

Наќе Чулев ги предупредил полицајците во Шуто Оризари изборите да бидат мирни

Наќе Чулев ги предупредил полицајците во Шуто Оризари изборите да бидат мирни

Кои се видните „високи гости“ што членувале во порнографската група

Кои се видните „високи гости“ што членувале во порнографската група

Спасовски до опозиционерите: Престанете со калкулации и да го донесеме законот

Спасовски до опозиционерите: Престанете со калкулации и да го донесеме законот