23 Мај, 2019
0.0263

Јавноста исклучена од сослушување сведоци за предметот „Трезор“

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Зад затворени врати денеска во суд се одвива сослушувањето на сведоци во случајот Трезор.

Поради работните задачи кои ги извршувале сведоците и опасноста од издавање деловна тајна судот и забрани на јавноста да биде дел од судењето.

Трезор е случај во кој е првообвинет екс директорот на УБК Сашо Мијалков а се сомничат и Тони Јакимовски, Небојша Стајковиќ и Горан Грујевски .

Според обвинението тие се гонат за злоупотреба на службената положба и овластувања при што го оштетиле буџетот за 862.045 евра со кои набавиле електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК.

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање