22 Мај, 2018
0.3376
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Јилдирим: Погрешно е друга земја да го одредува името на една земја

Објавено во: Балкан 12 Февруари, 2018

Tурскиот премиер Бинали Јилдирим на прес-конференцијата со македонскиот премиер, Зоран Заев, во Анкара изјави дека е погрешно Грција да го диктира официјалното име на Македонија. 

„Погрешно е друга земја да го одредува името на една земја“ – рече тој.

Сепак тој се надева дека двете соседни земји ќе го разрешат спорот во пријателски дух, пренесе „Асошијетед прес“.

Заев вели дека најдоброто решение е она што ќе го поплочи патот на Македонија кон НАТО и ЕУ.

„И претседателот Ердоган и премиерот Јилдирим и целата Влада, всушност и сите институции во Турција се големи пријатели на Република Македонија. Ние денеска разговаравме за ова прашање. Турција како пријател секако поддржува решение што ќе биде прифатливо за двете страни. Тоа е решение што е единствено возможно за нашиот пат кон НАТО и ЕУ“ – рече Заев. 

Турските инвестиции во Македонија изнесуваат милијарда и триста милиони долари, но правиме заложба трговската размена да достигне една милијарда евра, рекоа премиерите. 

Ердоган претходно изјави дека Грција не е фер, и дека тие ќе ги поддржуваат Македонците кои ги сметаат за браќа. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

(ФОТО) ПАЃАШЕ ГРАД: Побелеа градовите

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Каменос: Скопјаните го имаат убедено нивниот народ во еден мит што го изгради Тито

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

Турците ќе ја освојуваат вселената - но како?

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

(ВИДЕО) Еве како насилниците го нападнаа Бутарис

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Додик вели не смеат Србите да се колебаат за единство на РС и Србија

Џафери на гости кај Брнабиќ

Џафери на гости кај Брнабиќ

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

Вучиќ: Македонија ќе добие само пофалба

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

СТРАВ ВО КОСКИ: Се плашат од сограѓаните кои се бореле за ИД

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат

Бебе паднало од тереса - лекарите се борат да го спасат