14 Август, 2020
0.0198

Јосиф месецов ќе го помине со нула денари оти извршител му ја зеде цела пензија

Објавено во: Македонија 07 Декември, 2019

Јосиф Цветковски со години мака мачи со извршители, а месецов ќе треба да го помине со нула денари бидејќи му ја зедоа последната пензија.

„Кога ја правевме сторијата рече му останувале 600 денари за живот, но овој пат му останаа само нула денари. Извршител му го зел цел месечен приход , а не законскиот минимум од една третина. Јосиф не се израдува на првата пензија поради извршител сега остана и со нула денари за живот -храна лекови“, пренесува Досие.мк.

Како што се наведува случајот ќе стигне до Министерство за Правда и Комора на извршители каде има законски диспицлински постапки но и кривична одговорност но до тогаш Јосиф ќе треба да преживее со своите 0 денари , односно пензијата која му ја одзеде извшител. Во продолжение линк од првата сторија на Јосиф и маките кои со години ги има со извршител.


Можеби ќе ве интересира

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

КОВИД СОСТОЈБА: Нови 160 заразени, 3 починати и 368 оздравени пациенти

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Еве кој ќе може да влезе во Грција без тест

Пензионерите и корисниците на социјална помош - да не бараат одјава, туку да одат во банката преку која сакаат да им стигаат парите

Пензионерите и корисниците на социјална помош - да не бараат одјава, туку да одат во банката преку која сакаат да им стигаат парите

Кога Џафери ќе ја закаже конститутивната седница?

Кога Џафери ќе ја закаже конститутивната седница?

ЌЕ НАСТРАДААТ ЛИ САМО ДИРЕКТОРИТЕ НА ФИРМИТЕ-НЕПЛАЌАЧИ - до Обвинителството стигна барањето за кривичен прогон

ЌЕ НАСТРАДААТ ЛИ САМО ДИРЕКТОРИТЕ НА ФИРМИТЕ-НЕПЛАЌАЧИ - до Обвинителството стигна барањето за кривичен прогон

Д-р. Беќаровски: Летово нема настава, а уриваме рекорди во број на новозаразени

Д-р. Беќаровски: Летово нема настава, а уриваме рекорди во број на новозаразени

Македонец се вратил на работа во Белгија без да оди во карантин

Македонец се вратил на работа во Белгија без да оди во карантин

Од утре од Македонија во Србија со ПЦР-тест

Од утре од Македонија во Србија со ПЦР-тест