18 Февруари, 2020
0.0207

Јовески ги чека предметите, СЈО денес ќе каже што понатаму

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Специјалното јавно обвинителство денеска треба да одлучи, односно да соопшти во јавност како ќе постапува понатаму со своите предмети откако државниот јавен обвинител Љубомир Јовески испрати барање со кое редовното обвинителство потврдува дека е подготвено да ги превземе сите предмети на барање на специјалната обвинителка Катица Јанева.

СЈО вчера претпладне го доби дописот на нивна адреса, што до нив го испрати Јовески за префрлање на предметите и како што потврдија за МИА од Специјалното обвинителство, тие во текот на денот ќе излезат со соопштение за натамошните чекори.

Јовески вчера рече дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од СЈО и оти се надева дека процесот ќе тече брзо. Како што најави тој, по преземањето на предметите и евентуално донесување на Законот за јавно обвинителство, ќе се одлучи кои обвинители ќе постапуваат по предметите со што не е исклучена можноста и досегашните од актуелното СЈО да постапуваат по предметите.

Следи взаемно договарање околу техничките детали за предавање на предметите, моментот и редоследот. Обвинителството е подготвено, има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети. По пристигнување на предметите и нивно распределување по обвинителствата, постапувањето од страна на ЈО ќе тече согласно законските надлежности. Се надеваме дека процесот ќе тече брзо, наведе вчера Јовески за МИА.


Можеби ќе ве интересира

КОЈ КУПИ, КУПИ - новиот данок го „стопи“ увозот на половни автомобили

КОЈ КУПИ, КУПИ - новиот данок го „стопи“ увозот на половни автомобили

Талат Џафери: Никола Тодоров ми се јави да праша каде е Зијадин Села

Талат Џафери: Никола Тодоров ми се јави да праша каде е Зијадин Села

Николоски: Да бидат објавени тонски записи за „Рекет“ во судот

Николоски: Да бидат објавени тонски записи за „Рекет“ во судот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tajни агенти го снимале Боки 13, Заев маршираше за правда

ФОКУС НА ДЕНОТ: Tajни агенти го снимале Боки 13, Заев маршираше за правда

Заев: Нашиот народ е желен за брза правда

Заев: Нашиот народ е желен за брза правда

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

Неколку лица се заканувале на вработените на скопска клиника

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

ЕДЕН МЕСЕЦ КАКО ЈА НЕМА - мистеријата продолжува, по Марија уште се трага

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

120.000 евра народни пари за џез и за музика од светот: Министерството за култура ја објави годишната програма

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Анкета на Рејтинг - 32 на 27: Заев би бил подобар премиер од Мицкоски