24 Февруари, 2020
0.0189

Јовески потврди дека писмата од Јанева се без печат, опозицијата бара што побрзо разрешување

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека за кореспонденција се сметаат и писма без печат, бидејќи во моментов специјалната обвинителка Катица Јанева е во притвор и нема можност истите да ги завери. Комуникацијата помеѓу Јовески и јанева се одвива заради превземање на предметите на СЈО од страна на редовното обвинителство.

Ова за Пресинг ТВ го тврди Јовески, сметајќи дека нема ништо во тоа да се праќаат „празни“ писма, бидејќи и тоа е начин на комуникација. Досега Јанева, која е осомничена за вмешаност во случајот „Рекет“, испратила три писма со различни датуми.

Кореспонденцијата на специјалната обвинителка со СЈО и ОЈО се одвивала преку истражниот судија. Се уште не е јасно дали писмата на специјалната јавна обвинителка се архивирани. Јовески вчера изјави дека трите дописи на Јанева се напишани рачно.

Инаку денеска пратеникот Илија Димовски, претседателот на собраниската Комисија за именувања која едногласно изгласа Јанева да биде разрешена, го повика собранискиот спикер Талат Џафери побргу да ја свика пленарната седница и да не се калкулира со расчинувањето.

„Талат Џафери треба итно, за денес, да ја свика седницата за разрешување на Катица Јанева, за да има време Советот на Јавни обвинители да ја донесе конечната одлука. Секое одложено закажување на седница за утре значи спасување на Катица Јанева и прикривање на рекетот и уцените“, напиша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ на Твитер.

Oпозициските пратеници v;era на седница на Собранието веќе поднесоа предлог точка за разрешување на Јанева. Сепак, овој предлог не поминал со 58 гласови против од страна на владејачкото мнозинство.

Пратеникот Антонио Милошоски кој е дел од работната група на ВМРО-ДПМНЕ за новиот закон за ЈО смета дека Јанева за десетина дена ќе биде префрлена во куќен притвор.

Заев најави дека за десетина дена Јанева од Шутка ќе се префрли во куќен притвор. Како може премиерот да ги знае одлуките на Судот пред да бидат донесени“ – праша Милошоски изнесувајќи став за последната лидерска средба.Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Над 80 отсто изгореници имаат двете жени повредени во експлозијата, нивната состојба е тешка и критична

Над 80 отсто изгореници имаат двете жени повредени во експлозијата, нивната состојба е тешка и критична