22 Септември, 2019
0.0282

Јовески потврди дека писмата од Јанева се без печат, опозицијата бара што побрзо разрешување

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески вели дека за кореспонденција се сметаат и писма без печат, бидејќи во моментов специјалната обвинителка Катица Јанева е во притвор и нема можност истите да ги завери. Комуникацијата помеѓу Јовески и јанева се одвива заради превземање на предметите на СЈО од страна на редовното обвинителство.

Ова за Пресинг ТВ го тврди Јовески, сметајќи дека нема ништо во тоа да се праќаат „празни“ писма, бидејќи и тоа е начин на комуникација. Досега Јанева, која е осомничена за вмешаност во случајот „Рекет“, испратила три писма со различни датуми.

Кореспонденцијата на специјалната обвинителка со СЈО и ОЈО се одвивала преку истражниот судија. Се уште не е јасно дали писмата на специјалната јавна обвинителка се архивирани. Јовески вчера изјави дека трите дописи на Јанева се напишани рачно.

Инаку денеска пратеникот Илија Димовски, претседателот на собраниската Комисија за именувања која едногласно изгласа Јанева да биде разрешена, го повика собранискиот спикер Талат Џафери побргу да ја свика пленарната седница и да не се калкулира со расчинувањето.

„Талат Џафери треба итно, за денес, да ја свика седницата за разрешување на Катица Јанева, за да има време Советот на Јавни обвинители да ја донесе конечната одлука. Секое одложено закажување на седница за утре значи спасување на Катица Јанева и прикривање на рекетот и уцените“, напиша пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ на Твитер.

Oпозициските пратеници v;era на седница на Собранието веќе поднесоа предлог точка за разрешување на Јанева. Сепак, овој предлог не поминал со 58 гласови против од страна на владејачкото мнозинство.

Пратеникот Антонио Милошоски кој е дел од работната група на ВМРО-ДПМНЕ за новиот закон за ЈО смета дека Јанева за десетина дена ќе биде префрлена во куќен притвор.

Заев најави дека за десетина дена Јанева од Шутка ќе се префрли во куќен притвор. Како може премиерот да ги знае одлуките на Судот пред да бидат донесени“ – праша Милошоски изнесувајќи став за последната лидерска средба.Можеби ќе ве интересира

Тешка сообраќајка: Загина жена од Богданци

Тешка сообраќајка: Загина жена од Богданци

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

57 американци како волонтери во Мировен корпус во Македонија

57 американци како волонтери во Мировен корпус во Македонија

ПРОГНОЗА: Денес сонце од утре дожд

ПРОГНОЗА: Денес сонце од утре дожд

Претседателот Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот

Претседателот Пендаровски се откажува од државните привилегии кои му следуваат по истекот на мандатот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Три земјотреси ја погодија Албанија - Боки 13 и Катица на распит кај Русковска

ФОКУС НА ДЕНОТ: Три земјотреси ја погодија Албанија - Боки 13 и Катица на распит кај Русковска

КАКО ВАШИОТ НЕДВИЖЕН ИМОТ МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРОФИТАБИЛЕН?

КАКО ВАШИОТ НЕДВИЖЕН ИМОТ МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРОФИТАБИЛЕН?

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Шар планина наскоро ќе биде прогласена за Национален парк

Шар планина наскоро ќе биде прогласена за Национален парк