14 Декември, 2019
0.0179

ЈOВЕСКИ ЗА БОКИ 13: Здравјето не е основ за укинување на притворот

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески вели дека здравјето не е основ за укинување на притворот, но обвинителството се грижи за здравјето на обвинетите. 

Вчера адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски рече дека на Боки му откажал левиот бубрег.

„Зависи какви барања ќе има од притвореното лице, обвинителството ќе даде соодветно мислење, а судот одлука“ – изјави Јовески.

Дуковски вчера изјави дека Боки 13 е во тешка здравствена состојба и дека функционира без еден бубрег. 

Јовановски е во притвор за случајот „Рекет“. Основниот Кривичен суд во земјава деновиве информираше дека предметот на Бојан Јовановски, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и Зоран Милески, ќе го води судијката Васка Николовска-Масевска.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oбид за киднапирање на ќерка на пратеник, не стивнуваат реакциите за јазикот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oбид за киднапирање на ќерка на пратеник, не стивнуваат реакциите за јазикот

Расте отпорот кон корупцијата, но исто така и песимизмот

Расте отпорот кон корупцијата, но исто така и песимизмот

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

На ќерка ми три пати и наредиле да влезе во автомобилот - кои се двајцата што го вознемирија семејството на пратеникот

На ќерка ми три пати и наредиле да влезе во автомобилот - кои се двајцата што го вознемирија семејството на пратеникот

Меѓународен семинар за македонски јазик до БАН: Недолично е да се негира македонистиката

Меѓународен семинар за македонски јазик до БАН: Недолично е да се негира македонистиката

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Одгледувачите на канабис ги молат пратениците - побрзајте со законот, трупаме загуби

Одгледувачите на канабис ги молат пратениците - побрзајте со законот, трупаме загуби