18 Ноември, 2019
0.0172

Јово Вангеловски разрешен како претседател на Врховен суд

Објавено во: Македонија 10 Септември, 2019

Советот на судии на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд поради неговата непрофесионална работа. Ќе остане запаметен по толкувањето на овој суд според кое не треба да има разрешница за истрагите на СЈО отворени по јуни 2017. За вршител на должност на негово место е назначен Фаик Арслани.

Седницата каде беа предвидени повеќе точки од дневниот ред, започна во 10.30 часот и заврши во 13.30 часот. Тричлената комисија за разгледување на извештајот за разрешување на Вангеловски беше составена од Лидија Каначковиќ, Владо Богдановски и Сашо Ѓорѓевски.

Вангеловски беше повикан во скопското обвинителство под сомнение дека манипулирал со системот за распределување на судски предмети АКМИС и работното време на судиите, но не беше под истрага од обвинителството.


Можеби ќе ве интересира

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес почувствуван во Битола

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините