22 Октомври, 2019
0.0186

Јункер: Некои предвидувања за Западен Балкан не се остварливи

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2019

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, по разговорите со албанскиот премиер Еди Рама изјави дека нема смисла да се антиципира она што некои го предвидуваат во Западен Балкан меѓу Албанија и Северна Македонија.

„Ова не е изводливо и само ќе му наштети на процесот на обединување на континентот“, рече Јункер, пренесуваат медиумите од регионот.

Претседателот на Европската комисија, исто така одговори на прашање поставено од новинар, а кое се однесуваше за обединување на Албанија и Косово, но исто така и дали има можност Северна Македонија, за разлика од Албанија, да добие датум за почеток на преговорите.

Јункер при одговорот за можно обединување на Албанија со Косово, напавил лапсус, затоа портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас нагласил дека одговорот на претседателот на Европската комисија „јасно алудирал на Северна Македонија".

Премиерот на Албанија, Еди Рама, одговараше на прашања во врска со тоа што често се споменува обединување на Тирана и Приштина, а тој одговори декатој сонува „на нешто поголемо", и додаде дека тоа не е „Голема Албанија" туку голема ЕУ со Србите, Македонците и Албанците во неа. 


Фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил