22 Март, 2019
0.2445
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Јункер пред Орбан: Не шири лажни вести

Објавено во: Свет 15 Декември, 2018


Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер го обвини унгарскиот премиер Виктор Орбан за ширење дезинформации.

"Јас сум многу јасно до знаење на Советот на Европа дека некои од тие претстави тука главниот извор на лажни вести", изјави тој за новинарите во Брисел по состанокот на лидерите на Европската унија.

"Кога, на пример, г-дин Орбан рече дека јас сум одговорен и виновен за Брегзит, ова е лажна вест. Кога тој вели дека емигрантите се одговорни за Brexit повторно лажни вести", рече Јункер.

На самитот во Брисел, водачите на ЕУ, исто така, разговараа за проблемот со лажни вести.

"Да не ја избришам целата одговорност кон другите. Да погледнеме наоколу за да видиме кој шири лажни вести", рече Јункер.


Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси