21 Јануари, 2019
0.5627
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Јункер се јави пред почетокот на седницата: Пратениците да гласаат, шансата е историска

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019


Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска од Букурешт ги повика пратениците во Скопје и Атина да го направат она што е потребно со надеж дека ќе гласаат за измените на Уставот во согласност со Преспанскиот договор, како и за негова ратификација.

Јункер истакна дека е импресиониран од храброста на двете земји и изрази желба овој процес да биде успешен. 

„Премиерот Зоран Заев и Алексис Ципрас, исто така, ги поттикнаа двете страни да го направат она што е потребно за историјата“, рече тој.

Ова е пораката на Јункер на двете страни пред очекуваното гласање во македонското Собрание за уставните измени во согласност со Преспанскиот договор.  Потребно е двотретинско мнозинство од вкупно 120 пратеници за финализирање на амандманите. 

Договорот за името чија судбина е неизвесна, според Јункер, дури и во Грција е историска, бидејќи решава 20-годишен конфликт што го попречува патот на Македонија кон ЕУ и НАТО-алијансата.

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска во Букурешт истакна дека овој дел од Европа припаѓа во ЕУ и дека оваа изјава, исто така, треба да се спроведе во пракса. Тој, исто така, се надева на успешен исход на овој процес.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Протести во Грција, отровниот воздух ги активираше мерките

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Автобусите од утре сообраќаат по вообичаениот зимски возен ред

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

Нема враќање во школо утре: Учениците ќе си седат дома уште два дена

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

(ФОТО) Скијачите од Банско и Боровец заглавени меѓу Крива Паланка и Куманово

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

И ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

(ФОТО) Ѓорчев во Беровско на маскенбал стар 500 години

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ носи „гага“ возење во автобусите на ЈСП

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Жбогар оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден

Сообраќајка кај Штип, возачот тешко повреден