18 Август, 2019
0.0219

Јункер се јави пред почетокот на седницата: Пратениците да гласаат, шансата е историска

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2019


Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска од Букурешт ги повика пратениците во Скопје и Атина да го направат она што е потребно со надеж дека ќе гласаат за измените на Уставот во согласност со Преспанскиот договор, како и за негова ратификација.

Јункер истакна дека е импресиониран од храброста на двете земји и изрази желба овој процес да биде успешен. 

„Премиерот Зоран Заев и Алексис Ципрас, исто така, ги поттикнаа двете страни да го направат она што е потребно за историјата“, рече тој.

Ова е пораката на Јункер на двете страни пред очекуваното гласање во македонското Собрание за уставните измени во согласност со Преспанскиот договор.  Потребно е двотретинско мнозинство од вкупно 120 пратеници за финализирање на амандманите. 

Договорот за името чија судбина е неизвесна, според Јункер, дури и во Грција е историска, бидејќи решава 20-годишен конфликт што го попречува патот на Македонија кон ЕУ и НАТО-алијансата.

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска во Букурешт истакна дека овој дел од Европа припаѓа во ЕУ и дека оваа изјава, исто така, треба да се спроведе во пракса. Тој, исто така, се надева на успешен исход на овој процес.


Можеби ќе ве интересира

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

Пожарот кај Пинтија уште гори-ќе се дежура и ноќеска

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

СКОПЈЕ: Еден пожар ставен под контрола, друг избувнал кај Сопиште

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

Димитров се огласи за случајот „Рекет“

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

(ФОТО) Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Шекеринска: Ова е наша година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Се вози брзо и под дејство на алкохол: Над 200 возачи казнети синоќа во Скопје

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Ако одите на одмор или се враќате, еве колку се чека на ГП Богородица и Табановце

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Јанушев тврди дека снимките за „Рекет“ не се од ВМРО ДПМНЕ

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?