24 Јануари, 2021
0.0181

Јутјуб го блокираше каналот на Трамп: Му „се сечат“ сите канали на комуникација

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2021

YouTube соопшти дека го суспендира каналот на Доналд Трамп бидејќи ги крши политиките за поттикнување насилство по минатонеделниот напад врз Капитол од приврзаниците на претседателот. 

Интернет-платформите и компаниите за социјални медиуми се дистанцираат и преземаат мерки против оние што ги охрабруваа или учествуваа во насилството во Вашингтон. 

На каналот на Трамп сега нема да може да се поставуваат нови видеа или стримови во живо минимум седум дена, што може да биде продолжено, се вели во соопштението на Youtube. 

 Компанијата исто така оневозможи да се гледааат коментарите под видеата на каналот. Суспензијата на каналот на Трамп дојде по коментарите што тој ги даде на прес-конференција, што беше проследена на платформата во вторникот наутро, соопшти компанијата. 

Акцијата на YouTube против претседателот доаѓа откако групите за граѓански права изјавија дека се подготвени да организираат бојкот на рекламни службеници против компанијата доколку не го отсрани каналот на Трамп. Поддржувачите на Трамп упаднаа во Капитол во средата, обидувајќи се да го запрат сертифицирањето од страна на Конгресот на изборната победа на новоизбраниот претседател eо Бајден.

Викендов Твитер го укина целосно профилот на Трамп на оваа платформа.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИМАТЕ НОВИОТ СОЈ - нови симптоми на мутацијата на коронавирусот

ЕВЕ КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ДАЛИ ГО ИМАТЕ НОВИОТ СОЈ - нови симптоми на мутацијата на коронавирусот

ЧОВЕК ОД МИЧИГЕН ЈА СЛУШНА ВЕСТА ШТО ЌЕ МУ ГО СМЕНИ ЖИВОТОТ - еве колку пари доби како лото награда

ЧОВЕК ОД МИЧИГЕН ЈА СЛУШНА ВЕСТА ШТО ЌЕ МУ ГО СМЕНИ ЖИВОТОТ - еве колку пари доби како лото награда

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг