29 Ноември, 2021
0.0238

Јужна Кореја се подготвува да стане трговски центар за нафта и гас во Северна Азија

Објавено во: Свет 22 Јули, 2017

Јужна Кореја подготвува олеснувања за правилата за складирање на гасни терминали, кои ќе и помогнат да се претвори во најважниот трговски центар за гас во Северна Азија, пишува Ројтерс.

Земјата е петти по големина увозник на гас во светот.

Уште во 2014 година Сеул објави планови за претворање на две пристаништа во северниот дел на земјата во кластери за нафтени и гасни бродови. Во оваа година Владата одобри нов закон, што ќе ја овозможи трговијата на овие терминали, но остануваат уште некои технички аспекти кои треба да бидат финализирани.

Новите прописи ќе бидат одобрени во октомври, коментира извор од Министерството за енергија за Ројтерс.

Целта е меѓународните трговци слободно да ги користат двете пристаништа за трговија со нафтени и дури хемиски производи на терминалите.

Можеби ќе ве интересира

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ОМРИКОН КОВИД СТАСА И ВО АВСТРАЛИЈА: Двајца патници од Доха се во карантин

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

ГРЧКИОТ ВЕТЕРИНАР, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ФАЈЗЕР ЛАНИ ЗАРАБОТИЛ 21 МИЛИОН ДОЛАРИ: Платата и бонусот му пораснале за 17 отсто

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

САД забрани влез од седум африкански држави: Омрикон нов предизивик за Бајден

ОМИКРОН ЗАТВОРА ГРАНИЦИ: Швајцарија воведе карантин за Британија, Холандија и три други држави

ОМИКРОН ЗАТВОРА ГРАНИЦИ: Швајцарија воведе карантин за Британија, Холандија и три други држави

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА СУПЕРМУТАНТОТ „ОМИКРОН“: Докторка од Јужна Африка открива-друга болка е карактеристична за новиот сој

ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ НА СУПЕРМУТАНТОТ „ОМИКРОН“: Докторка од Јужна Африка открива-друга болка е карактеристична за новиот сој

АНТИВИРУСНИОТ ЛЕК МОЛНУПИРАВИР ПОКАЖУВА НАМАЛУВАЊЕ НА ЕФИКАСНОСТА: Најнови истражувања на компанијата Мерк

АНТИВИРУСНИОТ ЛЕК МОЛНУПИРАВИР ПОКАЖУВА НАМАЛУВАЊЕ НА ЕФИКАСНОСТА: Најнови истражувања на компанијата Мерк