27 Мај, 2022
0.0256

Јужна Осетија оди на референдум на кој ќе одлучи дали ќе се обедини со Русија

Објавено во: Свет 13 Мај, 2022

Јужна Осетија на 17 јули преку референдум ќе одлучи дали ќе стане дел од Русија. 

Претседателот на грузискиот отцепен регион Анатолиј Бибилов денес најави дека територијата ќе одржи референдум на 17 јули за тоа дали да стане дел од Русија, објави новинската агенција Тасс.

Москва ги призна Јужна Осетија и крајбрежниот регион Абхазија како независни по војната со Грузија во 2008 година. Таа обезбеди голема финансиска поддршка, понуди руско државјанство на нивното население и стационираше илјадници војници таму, потсетува Ројтерс.

Малиот претежно планински регион има население од околу 60.000 жители и граничи со Северна Осетија, која е дел од Русија. Бибилов на 30 март рече дека Јужна Осетија во блиска иднина ќе преземе чекори за приклучување кон Русија. Toгаш Грузија ја осуди идејата за референдум како неприфатлива.

Русија бара припојување на украински територии каде има руско малцинство. Се говореше и за можна дестабилизација на Молдавија, поради регионот каде има руско население. 

Придњестровје не е под контрола на Кишињев од почетокот на 1990-тите. Генералното собрание на ОН во јуни 2018 година ја повика Русија да ги повлече своите сили од Придњестровје. Резолуцијата беше поддржана од 64 држави, 14 беа против, а други 83  држави беа воздржани.


 foto EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар