10 Август, 2020
0.0448

К-Поп сензацијата Blackpink го „освои“ TikTok

Објавено во: Мои пари 07 Јули, 2020

Што се добива кога ќе се спои TikTok – моментално најбрзо растечката социјална мрежа на светот и Blackpink – корејска музичка поп-група која пред недела дена целосно го „урна“ YouTube, рушејќи го рекордот за најмногу прегледи за 24 часа, со дури 82,4 милиони прегледи на нивното најново музичко видео?


Одговорот е кампањата #danceAwesome, како и многуте награди, рушење рекорди и милиони позитивни реакции ширум светот. Имено, откако неодамна беше претставена соработката со планетарно популарниот К-Поп бенд BTS, во форма на специјалното издание на уредите Galaxy S20+ иGalaxy Buds+, Samsung ги здружи силите со уште една корејска сензација, започнувајќи масовен тренд на TikTok платформата. Blackpink е четиричлена музичка група која за само четири години постоење, успеа да достигне преку 40 милиони следачи на YouTube. Исто така, ова е прв женски бенд кој не пее на англиски јазик, а кој стигна до познатата топ листа на магазинот Billboard. 


Девојките од групата Blackpink измислија симпатична кореографија на „заразна“ мелодија во која ритмично се повторуваат зборовите „сјаен екран, сјајна камера, долготрајна батерија“,истакнувајќи ги функциите кои се најважни на корисниците на телефони, а кои се одликуваат и кај новата Galaxy A серија.


Како што можеше и да се очекува, одзивот на младите луѓе и Blackpink фановите ширум светот е фантастичен– 4,7 милиониод нив се приклучиле на #danceAwesome предизвикот и ја снимиле својата кореографска верзија во чест на моделите од Galaxy A серијата, анаправенисе повеќе од 20,2 милијардипрегледи на TikTok. Конечната потврда стигна и од страна на Асоцијацијата за дизајн и уметност, која ја награди кампањата за исклучителна креативност и иновација.

Во продолжение погледнете некои од најуспешните #danceAwesome TikTok видеа:
Можеби ќе ве интересира

Mozzart донираше пакети овошје во повеќе болници низ државата

Mozzart донираше пакети овошје во повеќе болници низ државата

Creative Hub Скопје го одржува првиот HR Virtual Transformation Summit

Creative Hub Скопје го одржува првиот HR Virtual Transformation Summit

НАД 3.500 ФИНАЛИСТИ НА ТИПСТЕР КУПОТ НА SPORT LIFE! - Од денес стартува финалето за главната премија – стан на Водно!

НАД 3.500 ФИНАЛИСТИ НА ТИПСТЕР КУПОТ НА SPORT LIFE! - Од денес стартува финалето за главната премија – стан на Водно!

ПРЕСТИЖ ВО АКАДЕМСКИОТ СВЕТ – ЛОНДОН МЕТРОПОЛИТЕН УНИВЕРЗИТЕТ

ПРЕСТИЖ ВО АКАДЕМСКИОТ СВЕТ – ЛОНДОН МЕТРОПОЛИТЕН УНИВЕРЗИТЕТ

Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

Galaxy Tab S7|S7+: нови Samsung таблети за работа и забава

Galaxy Tab S7|S7+: нови Samsung таблети за работа и забава

Квалитетното образование како почетна точка за успешна професионална кариера

Квалитетното образование како почетна точка за успешна професионална кариера

Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

Huawei започна со продажба на P40 Pro+ и на македонскиот пазар

Huawei започна со продажба на P40 Pro+ и на македонскиот пазар