25 Април, 2019
0.0246

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Објавено во: Балкан 21 Март, 2019

Поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, откако вчера е осуден на доживотен затвор, својот живот ќе го заврши во еден од затворите од 14 земји на Европа.

Со толку од нив, трибуналот во Хаг наследи потпишани договори за прием на лица кои се правосилно осудени.

Портпаролката на Механизмот за меѓународни кривични судови Хелена Еглстон за N1 телевизија објаснува како ќе биде одредена локацијата каде Радован Караџиќ ќе треба да ја служи доживотната казна која беше потврдена вчера.

Еглстон вели дека за ваков вид на казна постои посебна процедура која најверојатно ќе потрае.

Таа вели дека постои можност за привремено пуштање на слобода на Радован Караџиќ.

Италија е прва држава која му ги понуди своите затвори за сместување осуденици на трибуналот за воени злосторства сторени на територија на екс Југославија. Во нејзините затвори се наоѓаат пет злосторници.

Во Финска казната ја отслужуваат седум осудени, додека во Германија, Норвешка и во Австрија по шест. Во Шпанија има петмина осуденици, а во Португалија само еден. Франција, Холандија и Шведска во своите затвори примија по четворица воени злосторници, додека Естонија и Велика Британија имаат по тројца.

Двајца од осудените воени злосторници своите казни ги издржуваат во Полска.

Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите